Aprilia Scarabeo 500 (2004)

Vlastník Joxerveliky
Vloženo 24.10.2017
Aktualizováno 8.9.2021

Prostě úžasné! Scarabeo je dostatečně velké i pro velkého chlapa, krásné detaily zpracování, ojedinělý design (napřed se mi nelíbil, teď ho miluji).

Piaggio Beverly 500: Moc malá, nevešel jsem se.

První dojmy - Pěkný zátah a zároveň velmi příjemná spotřeba. Prvotní nezvyk z pocitu jiného chování skútru, než jak jsem zvyklý z motorky mě po chvíli opustil, avšak zatím stále ještě cítím mírnou nejistotu při náklonech, jakoby pocit, že zadní kolo má tendenci opustit stopu, ale nestane se tak. Přisuzuji to prostě jiné konstrukci, než mají klasické motorky. Předpokládám, že po čase jistotu získám a bude vše OK. Hodně také pomohlo správné nahuštění pneumatik a zkusím také lépe přizpůsobit předpětí pružin na moji hmotnost.

Motorku bych doporučil pro - Velkým chlapům, co chtějí skútr a nemohou se na žádný poskládat.

Doplňky na motorce - Zatím žádné, upadlo mi zrcátko z kloubu, takže v nejbližší době buď repase, nebo něco jiného. Kdyby někdo poradil s repasí, budu rád, neb se mi nedaří dostat sklo z plastové objímky.
EDIT: tak sklo z plastové objímky jen tak nedostanete, je kvalitně přilepené oboustrannou páskou a při pokusu o vyndání vám nejspíše praskne. Možná zkusit nahřátí, aby lepidlo povolilo. Objednal jsem nová zrcátka, s delšími rameny a větší odraznou plochou.
Již je objednán držák telefonu s nabíjením a BT set do helmy :). Držák telefonu a BT do helmy se ukázalo, jako k ničemu, takže jdou pryč :D

Po desetileté pauze od motorky jsem se rozhodl skloubit dohromady touhu po téměř zapomenutém potěšení z jízdy a aktuální potřebu rychlého dojíždění do práce.
Požadavky byly takové, aby mě to finančně nezrujnovalo a zároveň jsem se dokázal proplést kolonami v ranní špičce. Auto jsem tedy zavrhl a hledal vhodnou motorku. Pro velikost mých proporcí a pokročilý věk připadaly v úvahu pouze velká cestovní endura, cruisery, či klasické cesťáky. Skvělé stroje pro potěšení z jízdy, avšak neplnily požadavky na ekonomiku a městský provoz. Kamarád mi doporučil, abych se poohlédl po skútru. Přes počáteční obecnou nechuť ke skútrům jsem začal hledat, co by se mi tak líbilo. Moderní designy skútrů, připomínající vesmírné koráby, či vodní skútry se mi vyloženě příčily. Chtěl jsem "když už tak klasiku" a do oka mi padlo Beverly 500. Přes velké proporce mi byl však i tento skútr malý a navíc zrovna nebyla k dostání žádná zajímavá koupě. Pak jsem omylem narazil na Scarabeo, nejprve jsem se oklepal ze zcela nevšedního designu a myšlenku zavrhl. Přes noc mi však uzrála v hlavě, druhý den jsem nedělal nic jiného, než hledal informace, fotky a videa a třetí den jsem jej prohlédl naživo, vyzkoušel a ihned koupil :D

10/2017
Plánuji dojíždět od jara do podzimu, takže se budu muset dovybavit pořádnou dekou a vyhřívanými rukojeťmi (edit: originalni deka na Scarabeo je moc mala, nenarvu pod ni nohy, vyhřívané hefty se odkládají na neurčito).

Zatím se stále seznamujeme, po zkušenostech pouze s motorkami a desetileté pauze se znovu učím, ale mám z toho radost a na "skútra" kupodivu i krásné požitky z jízd :) Síly má překvapivě dost, i na mě, takže jen u dojíždění do práce to asi nezůstane :D

Rozsypaly se totálně brzdové destičky. Objednány sinterované CL Brakes, jak dopředu, tak dozadu. Začíná mi překážet duální brzdový systém. Přes jeho nesporné výhody bych si občas potřeboval přibrzdit zadkem a prostě to nejde :(. Přemýšlím, jak v jednom odvzdušnit ten duální okruh.

11/2017
Akce výměna zrcátek dopadla fiaskem :)
Nikdy by mě nenapadlo, že má Scarabeo na pravém zrcátku levotočivý závit :D Takže po třech večerech různého poklepávání a nakládání šroubu do odrezovacích lázní, zvítězila nakonec síla a vytrvalost tvrdohlavce nad materiálem šroubu, který jsem nakonec utrhl. Při započatém odvrtávání zbytku se pak krásně (bodejť by ne, po těch lázních) vyšrouboval zbytek sám. "Já si to myslela hned, že je tam levotočivý závit, přišlo mi to logické, říká s úsměvem manželka" :/ :/ :/ ??? !!!
Doufám, že jsem si při tom nesmyslném páčení nepohnul nějak se šavlemi, to by se mi ta výměna pěkně prodražila. Nu což, nová zrcátka mají oba závity pravotočivé, takže nezbývá než doobjednat redukční set od Oxfordu, který řeší přesně tento problém, tedy 1x prodlužka M10p na M10p pro levé zrcátko a 1x redukce z M10p na M10l pro pravé zrcátko. V Alze ji mají za 145,- Kč (čtete správně, v ALZE!).

Výměna destiček byla naopak radost, krásná práce na jeden večer. Při pokusu o kontrolu brzdové kapaliny jsem narazil na totálně omletý šroub krytky nádržky. Dostat ho ven byl úmor. Objednám nové - totožné šrouby z A4 nerezu v nerezka.cz. Brzdovou kapalinu jsem na “přední” brzdě vyměnil snadno, jenže páčka “zadní” brzdy ovládá jak zadní, tak pravý přední kotouč a to už taková sranda nebyla, musel jsem si vyrobit odsávací zařízení a vysát starou kapalinu podtlakem.

2018
Na Jaře nový olej, filtr, svíčka, vzduchový filtr, řemen variátoru. Benzín od teď míchám s aditivem, ať se pěkně vyčistí motor.

Potřeboval bych zvednout nějak výkon...
Na radu kamaráda se stejnou mašinou objednávám válečky, nebo spíš kostičky Dr. Pulley a novou kontra pružinu Malossi. Instalace snadná, rozdíl neuvěřitelný. Ten projev a reakce na plyn, prostě paráda, spotřeba zůstala kupodivu stejná.

Neohřívá se motor! Při kontrole chladící kapaliny jsem objevil bordel po vnitřní straně expanzky. Nevím, kde se tam vzal, ale možná je právě tohle důsledek, špatně fungujícího termostatu, který je tedy nejspíše zanesený. Nevím jestli si sám troufnu na vyčištění chladícího okruhu? Jdu do toho :)
Rozebral a vyčistil jsem chladící okruh, termostat jsem koupil nakonec nový. Vyměnit termostat je u této motorky strašná práce, musí se kompletně odstrojit a i tak se nedá k termostatu pohodlně dostat, když už jsem ho měl venku, vyměnil jsem i hadicové sponky za nerezové. Po nastartování jde teplota krásně nahoru a stabilně se drží na jedné pozici. Bravo!
Výměna oleje v předních vidlicích, to co teklo ven, mělo barvu, která napovídala, že se jedná snad o původní náplň. Ve výsledku neuvěřitelný rozdíl v jízdních vlastnostech!

2019
Na jaře opět výměna oleje, filtru, brzdovky.
V létě výměna obou pneumatik.
Vyvážit zadní kolo bylo na 2 týdny, je tam nestandardně velký otvor a najít servis, který má takto velké kužely dalo fakt práci, nakonec se povedlo v Čakovicích :)
Nové pneumatiky změnily skokově jízdní vlastnosti motorky, najednou, jako bych přesedlal o 2 kategorie výš, jízda začíná být vážně požitkem!
Potřebuji lepší odpich na křižovatce, koupeny spojkové pružiny Malossi, trochu to pomohlo.

Zima 2019
Už jsem ani nechtěl jet do práce na motorce, a taky jsem neměl. Když večer odcházím z práce, něco nesedí...
Nějaký idiot mi najel při parkování autem do zaparkované motorky, shodil ji na zem, pak ji se svým kumpánem zase postavili a zmizeli pryč. Unavenej, chtěl jsem domů a teď tohle. Bohužel to odnesl fatálně boční lem, ten mě nejvíce mrzí :( nenašel jsem všechny kousky, dále poškrábaný plasty, blatník, kufr a na co jsem přišel a doma, tak utržené zámky kapotáže. Naštěstí řízení se nepohlo. PČR zklamala na plné čáře, napřed ztratili videozáznamy, které jsem od místních obchodníků pracně sám dopátral a dojednal jejich předání. Dojednal jsem jim tedy kopie záznamů a pro ty si nikdy nepřijeli. Po mém upozornění na rozpory v protokolu, kde se psalo, že údajně ani žádné záznamy neobdrželi, semnou přestali vyšetřovatelé komunikovat a po několika neúspěšných pokusech jsem to nechal být. Ulomené zámky jsem si opravil sám, co šlo rozleštit jsem rozleštil a zbytek nechal jako válečná zranění.

2020
Na Jaře opět výměna oleje, filtru, svíčky, brzdovky a tentokrát i chladící kapaliny.
Problém s dobíjením, klekla baterka a nová dostává na frak. Nedá se nic dělat, musím vyměnit regulátor a proměřit alternáror. Takže znovu všechno odstrojit :D Altík je OK, po výměně regulátoru však stále slabý proud. Musel jsem projít celý svazek a vyplatilo se. Přerušené místo opraveno. Krásně dobíjí! :)

Na zimu jsem koupil nový řemen, ale zatím ho ještě měnit nebudu, neb ten co tam je vypadá pořád dobře.

FillipeGTX
FillipeGTX napsal 15.02.23 v 09:42 10b.

Hezky popsané, ten problém s dobíjením mám taky, aspoň teď díky tobě vím, na co dál mrknout.
Moc pěkná mašina.

korwin
korwin napsal 11.05.19 v 19:35

Ahoj, super Scarab, sám mám úplně stejnou Kdyby si chtěl, přidej se do skupiny:

https://www.motorkar...ina/aprilia-scarabeo .

limak75
limak75 napsal 04.04.18 v 15:16 10b.

Pěkně popsaný, pouvažuji nad ním.

krizik1
krizik1 napsal 27.10.17 v 08:12 10b.

Zkrátka Italka

Joxerveliky