Yamaha XT 660 X (2005)

Vlastník Hruska93
Vloženo 13.4.2017
Aktualizováno 21.2.2019

Ačkoliv se to nezdá, i tenhle kolos může být celkem zábavné přibližovadlo, nenáročné na údržbu.

První dojmy - na svou váhu překvapivě lehce ovladatelná, výkonu není moc, ale rozhodně ani málo.

Motorku bych doporučil pro - Pro všechny. XT je univerzální stroj pro malé i velké, tlusté i tenké.

Doplňky na motorce - Upside vidlice, přední brzdič z hayabusy, kotouč na zakázku, power commander, laděné výfuky.

XT 660 X byla po zvážení mnoha faktorů ideální volba jako první větší motorka. Byl to můj první "velkej" bike, takže hlavní požadavky byla nenáročná údržba a přitom se alespoň trochu přiblížit supermotu, které jsem miloval už od malička.
Když jsem si na motorku poprvé sedl ještě před koupí a zatáhl za heft na jedničku při rozjezdu, měl jsem co dělat abych držel emoce (taky řidítka, majitel se pro změnu držel za hlavu). Říkal jsem si: na tom se zabiju, tohle do baráku nechci. Na dvojku se moje pocity nezměnily. Při třetím kvaltu už se uklidnila... no i tak jako první zkušenost s větší motorkou určitě silnej zážitek.
Po prvním týdnu ježdění už mě přestala děsit, začali jsme si na sebe zvykat. Jednička zůstává děsivá poříád, dvojka se z děsivé stala zábavnou. Už po prvním týdnu jsem byl na letišti a zkoušel svoje první záda, na což je dvojka u XT nastavená uplně parádně.
Motorka je sice těžká, ale při jízdě ta váha až tak znatelná není. Upřimně jsem terén nikdy nezkusil, podle mě na to Xko prostě není. XT je výbornej společník na okresní silnice(pokud nemá rovinky delší než 3km, pak je to šílená nuda), přes svou váhu je obratná, předjet se s ní dá a po nějaké době tréningu a ač tomu stále mnoho lidí nevěří, se na ní dá jet celkem svižný tempo a nalítavat do zatáček bokem. Nutno podotknout, že jet stylem, že se do zatáčky sklouzneš jsem uměl jen na okruhu, kterej jsem znal jak svoje boty, jinde jsem to neuměl. To ale může bejt jezdcem, věřim že někdo se zkušenostma ze závodního tempa by jí urval kdekoliv. Jedna z věcí, která dodává pocit toho, že jedeš fakt neskutečnou pilu je fakt, že se rám lehce vlní, když jedeš na hraně. Nevim, jestli je to u modelu od roku 2007 s jinou kyvkou jinak, ale já u ní tohle často pociťoval a kdo jel za mnou, viděl to vlnění taky.

Motorka mě omrzela až po druhé sezóně, kdy už jsem jí dostal opravdu na limit a věděl, že se nemam kam posunout. Když už jí trochu dostaneš do ruky, chtěl by jsi prostě na výjezdu ze zatáčky jet rovnou záda a to už pomalu začínáš chápat, že z XT prostě nikdy motárda neuděláš. Tím ale moto nechci nijak hanit. Je to všestranná motorka, která člověku na normální ježdění určitě stačí, vytkl bych snad jen cukání v nižších otáčkách a to i přes instalaci výfuků a power commanderu, který by měl cukání zmírnit.
Pokud chceš bike, kterej žere 5 litrů, skoro nic po tobě nechce, doveze tě z bodu A do bodu B a nabídne ti i trochu zábavy, XT je určitě dobrá volba. Odpustí ti i spoustu chyb, včas Tě upozorní, když něco děláš špatně, takže pokud vybíráš motorku pro začátek, XT umí být skvělý učitel.
Motorku jsem nijak nešetřil, o tom vypovídá i spotřeba destiček (2000km přední) a pneumatik (3000km zadní). a za 11000km mě nikde nenechala stát, při prodeji měla najeto 50.000km a vrněla furt stejně. Jediná porucha za celou dobu byla uvolněná matka na spojce, kterou jsem způsobil zřejmě já, když jsem se učil záda přes spojku. Od té doby jsem pro wheelie používal už jen přiťuknutí zadní brzdy a "výplach"
Letos jsem chtěl přesedlat na KTM 950 SM, ale vzhledem k náhlým výdajům skončim zřejmě u 640 LC 4 nebo 690 SM, které lákají nižší váhou a sportovnějším podvozkem.

jirkouš
jirkouš napsal 21.02.19 v 07:38 10b.

Pěkný, hlavně kolama dolu

Marv5
Marv5 napsal 26.04.17 v 18:19 10b.

Pěkná

Paulie1499
Paulie1499 napsal 14.04.17 v 22:34 10b.

Pěkný kousek, ty carbonové laďáky tam sedí