Kawasaki Versys 650 (2016)

Vlastník ajjo
Vloženo 2.3.2017
Aktualizováno 2.3.2017

Kawasaki Versys 650 ABS Tourer

Motorka koupena od Kawasaki Považská Bystrica - Všetko na čom sme sa dohodli platilo.

Honda CB 500X: Výborný stroj, ale časom by som menil pre nedostatok výkonu.
Honda NC 750X: Veľmi zaujímavý model, bol v užšom výbere.
Yamaha Tracer 700: V čase kúpy ešte nebola na trhu, neskôr som ju jazdil, ale nemenil by som. Je celkovo nižšia, motor a prevodovka super, hladký chod, podvozok nič extra, ochrana pred vetrom veľmi slabá. Cenníková cena je podľa mňa prestrelená.

První dojmy - Po kúpe 8/2016 som z predajne absolvoval cestu domov cca 80 km, polooblačno, v chladnej doline so šmykľavým povrchom v daždi, cesta prebehla bez problémov, rýchlo som s motorkou našiel spoločnú reč. Takže prvý dojem veľmi dobrý.

Motorku bych doporučil pro - Každému, komu sadne :-)

Doplňky na motorce - Kúpená vo výbave Tourer - t.j. k základu sú bočné kufre, chrániče rúk a ochranná nálepka na nádrž. Dovybavená o ukazovateľ zaradenej rýchlosti a centrálny stojan.

V lete 2015 som si kúpil skúter Hondu PCX 125 na trochu zábavy po práci, vozenie okolo "komína". Na svoju cenu veľmi slušné nezáludné vozenie, výborné spracovanie. Jazdenie mi začalo chutiť čím ďalej viacej, to čo mi predtým stačilo, zdalo sa mi už málo. V lete 2016 sme si s kamarátom urobili vodičské na ťažkú motorku, a keď už mám vodičák, nebudem jazdiť na skútri, však.
Začal som sa obzerať po motorke. Vyhliadnuté som mal cestné enduro, čítal som veľa testov, užívateľských recenzií, až som nakoniec vybral Versys.
Najazdil som 2000 Km, tak môžem trochu rekapitulovať. Som spokojný s výberom, keby som sa mal znovu rozhodnúť, opäť si vyberiem Versys.
Výber farby bol pomerne jednoduchý, ideálna by bola zelená kawa farba, tá bola naposledy MY2015. Bielu som nechcel, ale babe by sekla. Čierna mi prišla príliš nevýrazná, oranžovo zlatá matná mi padla hneď do oka. Je ako chameleón, mení farby podľa osvetlenia.
Jazdím trasy od 100 do 200 km podľa toho, koľko mám času, na dlhšom výlete som nebol, chystám sa s partiou tento rok.
Podvozok, šasi, kapotáž: Veľké + versysa je jeho robustnosť, poctivo urobená motorka, kvalita a pevnosť podvozka na našich rozbitých cestách. Aj nabehnutie do výltku motorku nerozhodí. Výhoda je kompletne nastaviteľný podvozok, do prednej vidlice USD som nezasahoval, zadnú pružinu som trochu pritvrdil. Výška sedadla je 840 mm, pri mojej výške 177 cm je mi tak akurát, nižšie postavy môžu mať problém, hmotnosť 217 kg pri manipulácii cítiť, a to nie som žiadne tintítko. Sedlo je štandartné, po 200 km zadok cítiť, mohlo by byť trochu vyvýšené smerom k nádrži, pri brzdení ma občas šmýka dopredu. V úložnom priestore mám lekárničku, vestu, sadu na opravu defektu, miesto pre doklady.
Riadidlá sú dostatočne široké, ovládanie je dobré, posed príjemný, vzpriamený. Brzdová aj spojková páčka nastaviteľné. Ochrana pred vetrom je slušná, predný štít nastaviteľný, mám ho trvalo v hornej polohe, pri miernom zaľahnutí som kompletne chránený. Chrániče rukovätí sú veľmi funkčné a robustné.
Motor: Zabehnutý podľa doporučenia, do 3,500 ot. mierne vibrácie, od 5,000 výrazný ťah až do obmedzovača s perfektným zvukom. Motor je veľmi zábavný, vie byť kľudný na pohodové cestovanie, ale aj silný na vybláznenie. Spotreba pri pokojnej jazde cca 4 - 4,5 l, pri rýchlejšej jazde 5 - 5,5 l, palubný počítač ukazuje viac-menej presne. Výhoda je veľká nádrž 21 l s dojazdom cez 400km. Prevodovka sa mi zdala spočiatku tuhšia, ale teraz padajú kvalty dobre s miernym odporom. Spokojnosť.
Budík, ukazovateľ rýchlosti: Prehľadné, otáčkomer klasický, navrchu, myslím že lepšie ako pribúdajúce digipaličky. Od modelu 2017 by mal byť ukazovateľ zaradenej rýchlosti združený.
Brzdy: Dobre dávkovateľné, nemal som doteraz problém, ABS reaguje okamžite pri strate priľnavosti.
Pneu: Originál Dunlop SM D222 držia dobre, na vode som veľmi nejazdil, po 2000 km nebadať výrazné opotrebenie.
Osvetlenie: Predné halogény, v režime stretávacích svieti pravý svetlomet a vľavo obrysový. V noci som nešiel, neviem zhodnotiť dosvit. Myslím si, že osvetlenie diódami je najmä cez deň bezpečnejšie. Vzadu diódy.

Čo mi vadilo, resp. vadí? Nepáčilo sa mi zvláštne ukončenie zadného blatníka s odrazkou na konci, tak išla preč . Nastavovanie predného štítu mi tiež nejde do oka, úchyty mohli byť kľudne zvnútra. Inak nič.

PS: Čo dodať na záver? Versys 650 je dobrá motorka za rozumnú cenu.

Dúfam, že som aspoň čiastočne vrátil dlh tomuto portálu mojou laickou recenziou /pri výbere motorky som strávil hodiny čítaním článkov na motorkari.cz/.
Ak ma niečo napadne, doplním, resp. odpoviem v komentoch.

Egon74
Egon74 napsal 07.08.17 v 11:10 9b.

Pekne si to napisal, ja si na Versysa este ken zvykam - novy Vianoce 2016. Rad pokecam. Zatial vela stastnych km.

greydog
greydog napsal 10.03.17 v 17:46 10b.

PanIvo
PanIvo napsal 09.03.17 v 18:19 10b.

Krásná. Přeji mnoho šťastných kilometrů.
25.3.2017 je klubová akce Jarní mosty, přijeď ukázat svůj Versys.

Miňo-BB
Miňo-BB napsal 09.03.17 v 09:29 10b.

Dobrá voľba jasných 10

Typhon
Typhon napsal 09.03.17 v 00:16 10b.