Triumph Tiger 900/885i (1997)

Vlastník JamesM
Vloženo 27.1.2017
Aktualizováno 5.11.2018

Klasické velké oldschool cestovní enduro z devadesátek s pár zvláštnostmi (motor, excentr v kyvce, zpracování některých detailů, ...). Dojem je podobný jako z Japonské motorky, až na pár odlišností.

Motorka koupena od Krysar_129 (Háje)

Ducati Multistrada 620: cena, vzhled, rozšířenost, už jsem měl předtím 3 motorky s Ducatím vzducháčem V2

První dojmy - Mám za sebou pouze krátkou testovací jízdu před koupí v mraze. Pohodlná čitelná motorka, pro mě zajímavý točivý motor s jemným chodem (jsem zvyklý pouze na V2 a jednoválce). Věk už je oproti novým strojům znát (zpracování, ovládací prvky, ...), ale s tím jsem počítal a není to závada, ale vlastnost. Motor je předimenzovaný krásně zpracovaný ingot, který jistě hlavně nese odpovědnost za vysokou váhu (okolo 250kg). Zkazky o tom jak je to šíleně těžká i velká motorka se nepotvrdily, nemám problém (mám ale cca 185cm / 90kg). Hmotnost je znát pouze když to člověk tlačí, nebo mu to chce upadnout.

Motorku bych doporučil pro - Univerzální pohodlná motorka s dostatkem výkonu. Už má svoje roky, spousta věcí je mechanických, tedy nějaká elementární zručnost k opravám bude výhodou. Po drobných úpravách a troše skillu s ní půjde tak nějak lítat i v terénu, i když drtivá většina lidí jí asi bude využívat jako cesťák na silnici.

Doplňky na motorce - Vyhřívané rukojeti, zásuvka autozapalovač-usb, pružiny předních šavlí Wilbers, moderní malé blinkry, topcase.

O téhle motorce jsem uvažoval roky, a když se naskytla zajímavá nabídka, tak ačkoliv jsem jí nepotřeboval (už mám Elefanta), tak jsem neodolal.
Líbí se mi právě tenhle oldschool první model Tigera, ten novější - i když určitě jezdí lépe - mi přijde ošklivý (nemluvím o aktuální nebo její předchozí generaci, to už je zase něco jiného).

Rychlé srovnání s Elefantem 750 po krátké testovací jízdě před koupí (jde o pro mě s podivem hodně podobné stroje, velké rozdíly se nehledají tak snadno):

- Zpracování je takové "Japonské" (není se co divit, dost komponentů je s Japonci společných).
- Při i malém naklopení nebo zapáčení za řídítka má motorka tendenci "padat" do zatáčky, což mě překvapilo, to Elefant nedělá ani v náznaku. Možná je to vlastnost, možná je něco blbě.
- Má to evidentně užší řídítka, zkusím pak někde vyšmelit nějaká široká enduro hliníková levně.
- Přijde mi, že se to celé potápí o něco míň, řekl bych tak akorát, tj. tuhost pérování optimální. V předních vidlích jsou prý progres. péra Wilbers která dle původního majitele hodně pomohla.
- Brzdy jsou celkově takové máslovější, navzdory druhému kotouči vpředu navíc. To ale neznamená, že to nedokáže zastavit.
- Veškeré páčky a páky jsou takové vykvrdlanější, řekl bych proti Elefantovi trochu mizernější provedení, ale není to žádná katastrofa.
- Převodovka má šestku, hurá.
- Má to sytič na řídítkách lankem který drží nastavenou polohu a který se dá nastavit plynule, hurá (u Elefanta je takový nedržící čudlík na pravé straně pod nádrží, který se sám zavírá a je pouze "zavřeno" nebo "otevřeno" - v praxi člověk startuje levou rukou na rukojeti plynu a na čudlíku startéru a pravou vraženou na sytiči pod nádrží - třetí ruku na vystavení spojky už nemám).
- Má to mnohem širší prdel, do značné míry je to dané dvěma výfuky.
- Asi to nemá katalyzátor, hurá.
- Divnej zvuk, ale motor má takovej klidnější chod (přirozeně, proti lomcovacímu V2), a snadněji se vytáčí, nahoře jede hodně, ale podtáčení mu nijak nevadí, což V2 jo. Že by to bylo silnější nějak brutálně, to zase ne, řekl bych tak akorát, že to má příjemnou rezervu.
- Přijde mi, že sedlo je o něco výš od země, což je pro mě plus.

O.N.E.
O.N.E. napsal 07.10.18 v 11:42 10b.

Moc pěkný

radek89
radek89 napsal 11.07.17 v 15:06

Super stroj

tomcruise77
tomcruise77 napsal 03.02.17 v 07:33 9b.

Torquis
Torquis napsal 30.01.17 v 22:01 10b.

Další super Tiger

spike-cz
spike-cz napsal 29.01.17 v 09:56 10b.