Yamaha FZ1 Fazer (2007)

Vlastník dědek5
Vloženo 9.1.2017
Aktualizováno 9.1.2017

Yamaha FZ1S Fazer. Rok výroby 2007, spec. barevné provedení.

První dojmy - Když jsem na ni přesedl z mojí předešlé motorky (Kawasaki Z750S) , největší rozdíl byl v podvozku. Silnější motor jsem samozřejmě očekával, ale podvozek - to byl rozdíl třídy, žádné kroucení v zatáčkách, tuhé jako fošna. Inu litý rám a litá zadní vidlice dělají svoje.

Motorku bych doporučil pro - Přesto, že sedadlo nevypadá příliš pohodlně, sedí se na něm dobře, posaz je pohodlný. Doporučil bych ji někomu, kde chce cestovat na něčem sportovním a nechce trápit tělo na supersportu.

Toto je moje v pořadí třetí velká motorka, když nepočítám Jawu a je s přehledem nejlepší. Před tím jsem měl Yamahu XJ 600S, a Kawu Z750S. Ta Kawa byla také dobrá, měla bezvadný motor, ale špatně se mi na ní sedělo, měla sedadlo nepochopitelně skloněné dopředu.
Najeto už má 42 tis, sám jsem na ní ujel přes 30 tis takže si dovolím napsat malou recenzi.
Podvozek je bezvadný, jak jsem už napsal v úvodu. Jedinou malou výtku bych měl k malému rejdu, pozor proto na otáčení na místě. Zadní pneumatika je š.190, což vede k o něco větším náklonům v zatáčkách, něž u š.180, je to znát. Brzdy jsou také dobré, odpovídající charakteru stroje, dvěma prsty postavíte motorku na přední kolo.
Motor se chová spíš sportovně. Momentovou charakteristiku jsem sice neviděl, ale pocitově je to asi takto: v pásmu 2000 až cca 6000 ot/min je nárůst momentu lineární, přičemž ve 4 tis. je už zátah solidní, umožňující pohodlné předjíždění. Po 6 tis. ot/min vás motorka katapultuje dopředu, tady je nárůst momentu opravdu citelný. Mezi 8 až 9 tis. ot/min se ten kvapík trochu zvolní až k cca 11 tis. Dál to, podle mého názoru, nemá smysl ždímat. Osobně bych dal spíš přednost většímu momentu v pásmu 2 až 6 tis. ot/min , takové naladění motoru by vedlo pravděpodobně ke snížení maximálního výkonu, což bych oželel. Motor má jednu malou pihu na kráse. Když necháte otáčky spadnout někam pod 2000 ot/min a následně přidáte dočkáte se nepatrné prodlevy a potom drcnutí motoru. Ze začátku jsem myslel, že to vůle v lanovodech plynu, ale potom jsem zjistil, že je to vstřikování. Je to opravdu jen piha na kráse, chce to prostě jen řadit troch dřív a po nějaké době už o tom ani nevíte.
Další, co bych chtěl vyzdvihnout, je spolehlivost. Během doby, co ji mám nebyla žádná závada. Běžnou údržbu si dělám sám. Olej měním po 10000 kn, olejový filtr po 20000 km. Řetěz čistím a mažu po 500 km a je tam pořád originál (!).
30000 - svíčky a chladící kapalina
33000 - vzduchový filtr
39000 - lanko spojky
42500 - seřízení ventilů, výměna brzdové kapaliny a kontrola v servisu Yamaha Praha Vrbovka. Jinak žádnou závadu nenašli.

Vhodnost pro začátečníky:
Úplný začátečník ať si raději koupí něco lehčího a ovladatelnějšího. Pokud už základní motorkářské návyky máte, snad byste na ní s dávkou sebekázně jezdit mohli. Jen pozor, není to žádná muší váha a má trochu menší poloměr rejdu, než jste možná zvyklí. V pomalých, utažených vracečkách a při otáčení se můžete dostat do problémů.
Proč jsem si vybral právě tuhle motorku.
Chtěl jsem se ještě na závěr motorkářské kariéry svézt na něčem opravdu silném a tahle mi na internetu padla do oka. Každou zimu si říkám, že bych si už měl pořídit něco klidnějšího, co by se pro dědka jako já lépe hodilo. Potom se na ní na jaře svezu a říkám si " ještě jednu sezonu". Je krásná, je silná, je to návykové, je to droga.
Přeji všem, kdo to budou číst (i sobě) - jezděte opatrně, ať se všichni vrátíme z výletu domů.

Myschan
Myschan napsal 16.01.17 v 09:07 10b.

Dobrá recenze, pěkná motorka, takže za 10

peterK600
peterK600 napsal 13.01.17 v 09:06 10b.

Ahoj pekne napisane, ja vlastnim predchodcu FZS 1000 a tiez som s nou velmi spokojny .
PS:pokial nad nou mas este kontrolu tak ju nepredavaj

Lada71
Lada71 napsal 12.01.17 v 18:59 10b.

Paráda ,pěkná motorka a skvělé počtení. Přeji vždy šťastné návaty domů.