Jawa 50/05 (1963)

Vlastník Mr_Samuel
Vloženo 4.1.2017
Aktualizováno 14.1.2017

To že väčšina mojich motoriek sú vraky ste si asi už všimli, no ja mám aj tak ku každému vzťah a špeciálne k tejto 05-ke ktorú si kúpil otec ako jeho prvú motorku.

První dojmy - Pionier zničený časom, ja som ho dorazil- tak mu teraz dám druhú šancu na život aby mi odpustil že som ho v šiestich rokoch chcel prerobiť na cross a zničil som rám a plechy, rám bol síce už menený po búračke v 87 ale aj tak ma to teraz mrzí...

Niečo z histórie:
Pionier bol po prvý krát prihlásený 3.6.1963 v Galante a z výrobnej linky zišiel pravdepodobne v červenej farbe (to a ešte viac informácií by som chcel zistiť od prvého majiteľa ale neviem či žije)
Potom pionier vystriedal ešte dvoch majiteľov- jeden z nich z pioniera odstránil reumaplech a nahradil ho prsíčkami a dal preč hliníkové sanie aj s karburátorom.
Potom Pioniera kúpil otec ako štrnásťročný v Hlohovci. Keď už chodil na strednú školu tak si šporil na nového Simsona Enduro a keď ho nikde nemohol zohnať tak nakoniec dal všetky tie peniaze do Pioniera. Kúpil nový motor (J20, 21, 23- 30W zapaľovanie), riadidlá s hrazdou, stupačkový kríž a mnoho ďalšieho a urobil si z neho Jawu 21. Diely kupoval aj do zásoby, tachometrové lanká a nejaké drobnosti čo sa nedali zohnať nakúpil v Považskej Bystrici. V roku 1987 mali otec so strýkom haváriu ked im vbehol na cestu pes tmavších spoluobčanov a otec aj so strýkom padli z pioniera. Našťastie sa im nič vážne nestalo, no to sa o pionieri povedať nedalo. Otec ho opravil no keď sa vrátil z vojny tak Pionier bol nepojazdný, po nálete vtedy 12 ročného strýka.. A tak otec pioniera nechal odstaveného na daždi opretého o múr niekedy do roku 2006 kedy sa mu svitlo na novú nádej- na renováciu. No tá skončila skôr ako sa vôbec začala, pionier bol v žalostnom stave, zadné koleso sa nedalo dať dole, motor bol zahrdzavený, nešiel rozobrať. V tej dobe vysielali v TV Zimný PionierCup ktorý sa konal 14km od domu a tak sme začali stavať Pionier Cross. No ako to už býva, plány veľké, financie žiadne a tak som skončil pri prerábke rámu na centrálny tlmič a všetko som to hodil do šopy. Keď som sa začal viac venovať pionierom tak som zistil že to bol dosť vzácny Pionier- medzityp (to že je to momentálne prvý typ si nevšímajte!)
A takto sa začala nová životná etapa Pioniera:
Cez leto roku 2014 som v noci pozeral Bazoš a odrazu tam bol inzerát na torzo Jawy Pionier (1962-1963- prvý typ) za 5€ z vedľajšieho mesta! Neváhal som a hneď ráno som volal a išiel som si pre torzo. Ani nie za mesiac som rovnakým spôsobom našiel aj prvotypový blatník za 5€ z vedľajšej dediny! To bolo asi znamenie, keďže som mal doma reumaplech s podlisovaním ktorý som mal na Jawe 20. A tak som si postavil prvotypovú 05-ku s použitím dielov z otcovej 05-ky (motor, TP a nejaké drobnosti). Momentálne mám taký plán že si zoženiem ešte nejaké diely a postavím si presne taký medzityp ako bol aj otcov. Takže si myslím že ho budem môcť vydávať za toho Pioniera s čistým svedomím. Bohužiaľ viac fotiek nemám keďže som prišiel o hard disk na ktorom boli aj fotky z roku 2006...

milan1963
milan1963 napsal 11.01.17 v 16:15 10b.

Pěkná historie a navíc - podobná té mojí. Já začínal na Jawě 20 a dnes ji mám s podobným příběhem zase doma. At' Ti 05 dělá radost.

Mr_Samuel
Mr_Samuel napsal 09.01.17 v 17:48

Ďakujem Vám všetkým za pekné komentáre a za také menšie priblíženie minulosti. Bohužiaľ som tú dobu nezažil no na tieto kvalitné české resp. československé motorky nedám dopustiť a vždy keď sa o nich s niekým rozprávam tak sa aj päťdesiatnici čudujú ako to mám všetko naštudované a čo všetko o tom viem, samozrejme každé rady sú vítané.

duelak
duelak napsal 09.01.17 v 09:56 7b.

Jo jo začínali jsme na ni všichni starší a dnes už rozumní motorkáři.Bohužel dnes to neplatí.Mladí si koupí silnou mašinu dělají machra a namelou si hubu.