Kawasaki KLE 500 (1998)

Vlastník studnaml
Vloženo 4.1.2017
Aktualizováno 13.7.2019

Moje druhá motorka, první také Kawa KLE 500, současná má mnoho úprav, první byla sériovka, táhne mě to do terénu...

Aprilia Pegaso 650: jednobuch, jinak pěkný design
Suzuki XF 650 Freewind: jednobuch, chtěl jsem dvouvál
Honda XL 650V Transalp: vyšší pořizovací ceny, budí dojem \"parníku\", pětikvalt

První dojmy - Motorka je vysoká, enduro prvky (drátěná kola, kryt motoru, přední kolo "21"), supr motor - nemám srovnání s přímou konkurencí (asi Transalp), ale od spodu to jede svižně, šestka tam je raz dva, žehlí nerovnosti. Slabší přední brzda, slabý světlomet.

Doplňky na motorce - Mnoho, viz recenze.

Začalo to asi tak...
Rok a půl na netu, pročítal a pročítal. Přímá konkurence je Transalp. Motorka se mi v prvé řadě musí líbit a až pak hodnotím dál..TA se mi nelíbil (ty první ročníky jsou pěkné, hranatější, nepůsobí bachratě). Cenově srovnatelné moto, ale přece jen o několik tisíc vyšší pořizovací ceny, nemá šestku. Jinak určitě spolehlivý stroj a kdo ji má, tak mu musí dělat radost :) Jednoválce jsem nechtěl, ale možná někdy zkusím, aby mě to nemrzelo (třeba současné modely Yamahy Tenere se mi líbí).
První KLE jsem pořídil v top sériovém stavu. Chtěl jsem ročník 94 a mladší. Starší kusy měly jinou přední kapotáž (hoodně nízké plexi), jiné sedlo a poruchový napínák rozvoďáku. Sehnal jsem r. v. 1997 od klučiny z Rychnova nad Kněžnou. První svezení cca 200 km. Pocity nepopsatelné! Prostě první dospělá motorka...

Klady KLE (v sériovém stavu)
Po třech letech ježdění, kdy jsem řešil jen ucpání jednoho karburátoru (po zimě, na jedničku jsem dojel dom, kamarád vyčistil ultrazvukem a hurá zas do sedla), mě motorka přijde kvalitně zpracovaná, zábavná pro svůj charakteristický motor, dá se točit až k 11 tis. ot., od 6 500 tis. ot. přichází maximum krouťáku, takže jede i nahoře, vibrace neřeším, dá se krásně klopit (limitem je až stupačka), její úzká stavba se vymyká současným naducaným adventure trendům, sériový výfuk příjemně bublá, při rozjezdu charakteristicky hvízdá, pozice za řídítky pohodová, sedlo ok (nejel jsem v zátahu x stovek km, ale po 200 km se stejně musí stavit na benzín, a těch 200 km se dá v zátahu krásně užít), přední vidle žehlí nerovnosti, větrný štítek funguje asi do 120 km/h. Je to motorka, která se nejlíp cítí na okreskách, tady se s ní dá hodně naučit a hlavně pobavit...Baťůžek odveze s přehledem všude, jen se musí počítat dopředu se slabší přední brzdou. Spotřebu jsem nikdy neřešil, uvádí se 5 - 6 litrů.

..a zápory (v sériovém stavu)
Světlomet svítí málo, v noci jezdit jen na dálkové. Brzdný účinek přední brzdy není nijak slavný, ale když už je třeba zahamstnout v krizovce, tak hodně silný stisk páčky ji zastaví v pohodě. Zadní brzdu neřeším, jen s ní přibržďuju a na to je úplně ok. Měkké přední vidle, při krizovém brždění se dost potápí. O Klečku se často uvádějí další zápory v podobě malé nádrže (15l), nepohodlného sedla a absence palivoměru. Pokud se někdo z vás rozhoduje o koupi této motorky, tak z vlastní zkušenosti radím, že malá nádrž nevadí. Ber prostě fakt, že každých 200 km stavíš, dotankuješ plnou, vynuluješ počitadlo denních km (čímž se řeší absence palivoměru), spočneš a jedeš polikat další zatáčky. Není to motorka pro tripy do vzdálených východních zemí apod., kvůli krátkému dojezdu na jednu nádrž, ale po Evropě s hustou sítí čerpacích stanic vás klidně a v pohodě povodí.

Motorka prodána do nejlepších (bratrových) rukou v roce 2015.! Vzpomínky na ni mám úžasné.

Proto jsem si hned pořídil o rok mladší Klepadlo :) Koupena od Lukase_82. Tímto ještě jednou děkuji za prodej a solidní jednání. Moto koupena z důvodu už nainstalovaných doplňků (které jsem chtěl provést na prvním Kle), některé z nich jsem doplnil sám.

Doplňky na současném klečku
- Xenon - nebe a dudy v porovnání se sériovou H4, skoro nemusím přepínat na dálkové :)
- Turistické plexi - zvýšené o cca 25 cm oproti sériovému štítku, o poznání méně fouká, a hlavně s ním káča vypadá o dost veseleji :)
- Padáky SW - otestovány, opravdu fungují skvěle
- Blástry s hliníkovou výztuhou - chrání nejen proti větru, ale také proti nárazu (ochrání ruce i páčky)
- Zvýšení podvozku - kratší kosti, nové pružiny v předních vidlích (v porovnání se sériovýma se o poznání míň potápí, v porovnání s unavenýma starýma pružinama byly ty nové asi o 2,5 cm delší), přešité sedlo, dohromady sedím o 10 cm výš
- Off - road přední blatník - sériový blatník se ucpává bahnem, navíc to káče hodně přidalo na kráse
- Enduro stupačky - široké, sériové mají gumovou základnu, podrážka po ní sklouzávala
- Sklápěcí řadička
- 16-ti zub přední kolečko - v sériovce 17ti-zub, převod do síly, správná volba
- 12V zásuvka - praktická fíčovinka
- Nádstavce řídítek - ještě příjemnější pozice, zejména pak ve stupačkách, kde se lze víc narovnat
- Širší řídítka Wirtz s hrazdou
- Zvýšení zpětných zrcátek
- Výfuk Husqarna - asi o 10 kilo lehčí v porovnání se sériovou koncovkou, hlučnějšííí :)
- Neopreny na vidlích
- Kapsy Louis - na motorce chyběl úložný prostor pro lékárničku, nářadí, vestu apod.
- Rozšíření základny stojánku
- a další drobnosti (prodloužení blatníku, krytka zadního tlumiče)
- držák navigace RAM mounts
- hlavní stojan SW-Motech

Jezdím na měkčí směsi brzdových desek (TRW Lucas). Budu testovat další desky. Pancéřové hadice mě zatím smysl nedávají.
S provedenými úpravami je kačena připravená do lehkého terénu (šotoliny, polňačky), kam si chci víc a víc odskakovat z asfaltu :) V současné době mám nazuto Cont. TKC 80 (na předku) a Mitas E-07. Na konci roku 2016 vyměněna řetězová sada (D.I.D). Dal jsem o zub menší přední kolečko a už se nemůžu dočkat jara až to vyzkouším!! Zima je na hovno :)

8. 5. 2017
Tak konečně letošní km, hurá. Před první vyjížďkou proběhly další úpravy. Za zmínku snad stojí: prodloužení předního blatníku o 10 cm (kvůli sajrajtu, který nepobere kryt motoru), prodloužení krytky zadního tlumiče o 7 cm.
Najeto prvních 450 km. Dojmy z o zub menšího sekundárního kolečka jsou skvělé - většina obcí se dá projet na šestku, síla motoru od nízkých otáček je znatelně vyšší (oceňuju hlavně při předjíždění a jízdě s baťůžkem), při 100 km/h na 6 st. točím 5500 ot. (což je v porovnání se sériovým kolečkem o 500 ot. víc).
Při poslední vyjížďce jsem jel s přítelkyní 20 km v bouřce. Všichni jsme to zvládli. Cenná zkušenost.

2. 11. 2017
Za tuto sezonu nakroucené 4tis kilometrů. Dneska po práci krásných 50 km, i s bráchou a jeho Klečkem. Pro plnou nádrž Vervy, pak vyměnit olej a olejový filtr. V plánu je nová papuča na předek (bude to Mitas E-07), nová brzdová hadice, home made držák navigace, home made nosiče brašen, nový přední kotouč a desky, a kdo ví co dál.
V plánu máme cestovat a trempovat víc než letos (!). Hlavně po ČR a SR.

7. 10. 2018
Po ujetí 8.800 km můžu zodpovědně souhlasit se všemi, kteří napsali, že tato motka je univerzál. Díky úzké stavbě se s ní dá v pohodě proplétat městem. Díky vyšším zdvihům projede jakoukoliv asfaltku i lehký terén. V ostřejším terénu je už cítit váha (205 kg). Výkon je dostatečný, ale v rámci možností motorky. Není pro toho, kdo chce lovit adrenalin ve vysokých rychlostech. Pro blbnutí jsou nejlepší okresky. Motor je nezáludný. Pro toho, kdo jezdí do středního pole otáček a kochá se, motorka nabídne široké pole využitelnosti otáček (kopnout 6kvalt a v pohodě plout krajinou, šestka se posbírá i z nízkých otáček a není nutné příliš řadit). Kdo chce více využít potenciál motoru, toho překvapí jeho vysokootáčkový charakter. V 6500ot. je max. kroutící moment, v 8500ot. pak max. výkon. Dá se točit až do 11000ot. Rychlosti jsou poskládané celkem krátce za sebou (s o zub menším pastorkem). Když se nenechají otáčky spadnout pod 5000ot. tak se dá celkem svižně projet cestu s rohlíkem na rtech (o spotřebu v daném momentě příliš nejde, takže nevím kolik si vezme). Při hodně dynamické jízdě je už třeba počítat se slabší přední brzdou (dá se vyřešit měkčí směsí destiček, pancéřovou hadicí, repasí třmenu) a potápění předních vidlí (dá se pořešit novými pružinami, hustějším olejem). Jezdím na Mitas E-07, dříve Metzeler Tourance. Na dálnici je to pohodlné max. do 120-130 km/h, pak už dost fouká. Pro jízdu ve dvou je třeba počítat opět se slabší přední brzdou. S baťůžkem to zpravidla není o adrenalinu, ale bezpečnosti. Díky vysoké stavbě (po úpravách je výška sedla cca 920 mm) je z motky dobrý výhled (přes osobáky je vidět dopředu, není třeba vykukovat zpoza aut). Při laborování nad úpravami doporučuji upravit převodové stupně... Kdo si chce ještě více užít zakroucené pasáže silnic a polní cesty, ať sáhne po menším sekundárním kolečku (osobně mám jen o zub menší a projev motoru je znatelně jiný). Větší rozetou by byl převod ještě více do síly.

13. 7. 2019
V současné době si užívám výletů po České republice. Je tady mnoho krásných míst a cest...stačí je objevit. Do silniční mapy si zakresluju všechny projeté cesty od roku 2013. Abych věděl, kudy se dat příště a nejezdil furt stejné trasy. Posunul jsem si limit pro maximální denní nájezd km na 420 km (jeto po okreskách, ani km dálnice).

ottas
ottas napsal 03.08.23 v 20:41 9b.

studnaml
studnaml napsal 17.05.20 v 18:45

pan_Mýval: Omlouvám se za opožděnou odpověď. Bohužel nejsu schopný Vám uspokojivě odpovědět, protože enduro blatník montoval už předchozí majitel. Držák je vyrobený na míru. Jak budu u mašiny, tak se to pokusím nafotit a pošlu Vám fotku. Jinak blatník drží spolehlivě, takže upevnění bude v cajku a můžu ho doporučit ve stejném provedení.

pan_Mýval
pan_Mýval napsal 16.04.20 v 19:49

Nádherná mašina. Sháním přesně takový přední blatník typu "enduro", ale na KLE500 jej nikde nemohu sehnat. Co to prosímtě je za typ a kde jsi jej koupil? Nebo sis musel sám doma vyrobit uchycení na míru?

Forss
Forss napsal 31.03.19 v 07:10 10b.

Moc hezky napsané, z této motorky se rodí adventure srdcaři ;) Hodně krásných zážitků přeju.

pan_Mýval
pan_Mýval napsal 08.10.18 v 21:47 10b.

Nádherná adventure úprava, krásná práce.