KTM 1290 Super Duke R (2016)

Vlastník Dukerider
Vloženo 28.7.2016
Aktualizováno 19.9.2016

Dvouválec, jehož zátah nezná hranice. Designově naprosto nezaměnitelné moto.

Motorka koupena od FIRMA:Kmoto, s.r.o. (Vlašim) - Bez problémů, pouze delší čekací lhůta.

BMW S 1000 R: Dobrá motorka, jak motor, tak podvozek a i elektronika. Ale jak řekl Sršeň i kdybych ji měl, tak bych v garáži stejně chtěl mít KTM.
Aprilia Tuono V4 1100 RR: Pěkná motorka s dobrým výkonem a i cenou, ale Superduke je to co chci.
Ducati Monster 1200S: Prostě se mi nelíbí - není moje gusto.

První dojmy - Zatím je příliš brzy na detailnější popis, protože po těch pár kilometrech to snad ani nejde. Ono je vůbec otázka zda se to dá nějakým vyjádřením skutečně popsat. Já bych spíše řekl, že asi ne, ale kdo chce pochopit, tak na to musí sednout a zkusit. Pak už, ale zřejmě nebude chtít sesednout.

Motorku bych doporučil pro - Pro každého koho to baví.

Doplňky na motorce - V nejbližší době si chci vyměnit origo držák SPZ za krátký a asi si koupím ten větší "kufřík" k upevnění na sedlo spolujezdce.

Tak krátký držák už je a také jsem dal polepy na nádrž, aby jsem ji nepoškrábal. No a tu je pár fotek, jak aktuálně SDR vypadá.

Začnu asi tím, proč jsem si SDR 1290 vybral. Je to vlastně velmi jednoduché. Měl jsem Duka 690 a musím říct, že jsem s ním byl hodně spokojený, pouze bych zmínil, že se mu nelíbily otáčky pod cca. 4000. To je však u jednoválce běžné a pochopitelné. No a jak to tak bývá, jak jsem se trochu rozhlížel i po dalších motorkách, tak mi samozřejmě neušlo, když KTM vypustila "Bestii". Dost dlouho jsem sledoval, jak si SDR vede a jak je hodnocený. V podstatě pro mně žádná jiná volba nepřicházela v úvahu a byla to hlavně otázka času až si ho pořídím.
Co se týká mého hodnocení, tak nevím jestli má vůbec cenu, abych něco psal i z toho důvodu, že bych jen popisoval, jak je to super - no a asi by být mělo, když je to Superduke? Jsem prostě závislý a moje hodnocení proto nemůže být objektivní.
Ale alespoň krátce - motor LC8 je snad nejlepší dvouválec na trhu. Naprosto skvělá je na tom motoru dávkovatelnost, jemný ale brutální zátah! Posez na motorce je přirozený a i když mně někdy bolí záda, tak na Superdukovi v poho. Druhá asi nejdůležitější věc na motorce jsou brzdy a ty od Bremba jsou na vysoké úrovni - citlivé a silné. Co se týká případného spolujezdce, tak si myslím, že na delší jízdu to fakt není. Kdo na motorce umí, tak si může navolit mód Super Moto a při tom má aktivní ABS pouze na přední kolo a zadním si může klouzat. Jinak elektroniku to má hodně dobrou a asi u takto výkonné motorky už to je nutností, protože každý není takový borec, aby ji bez těchto asistentů zvládal bez jakékoli chyby. Co mně velmi překvapilo, je to, že do cca. 160 km/h funguje vystrčený budík jako "větrný štítek", takže dost dobrý! Spotřeba okolo 6 l/100km. Co je trochu nepříjemné, tak pokud při teplotách okolo 30 st.C zastavíš na červenou na křižovatce, tak to hřeje až se ti zpotí půlky.

MilanGl
MilanGl napsal 19.08.16 v 22:49

Zdravím, tak já už jsem se s 690 docela zžil a užívám si ho. Nový vévoda je moc hezký. Přeji spoustu spokojených a bezpečných kilometrů. Milan

Kossi
Kossi napsal 02.08.16 v 06:41 10b.

greydog
greydog napsal 29.07.16 v 06:08 10b.

Gratulace!!!

Miňo-BB
Miňo-BB napsal 28.07.16 v 21:41 10b.

jasných 10