Honda CBR 300R (2016)

Vlastník houslicky1
Vloženo 25.7.2016
Aktualizováno 7.6.2021

Pokusím se jí níže porovnat právě se svou bývalou CBF 125, na které jsem mohl najezdit 54 000 km.

Motorka koupena od FIRMA:Auto Dukla - Honda Pardubice (Pard

První dojmy - Hlavně první rozjezd byl nesmělý. Netušil jsem, kolik dát otáček a kde zabírá spojka. Nejdřív jsem mírně popojel, pak na jedničku a dvojku trochu zacukal a nakonec už jsem jel jedna báseň. Japonským inženýrům bych za ni dal medaili!

Motorku bych doporučil pro - Nejvhodnější je motorka asi pro ty lidi, kdo chtějí stroj, který na rozdíl od dvácy už táhne, provoz nešpuntuje, ale motor nežere. Kolonami se dá také dobře projíždět s touto šířkou.

Doplňky na motorce - Právě jsem na stroj dal padací protektory, nosič s kufrem Givi 34 litrů a držák na navigaci jsem pohodlně upevnil na levé řídítko hned vpravo vedle ovládacích prvků. Jen když mi v autorizovaném servisu upevňovali nosič, tak museli udělat kompromis. Italové z Givi mi napsali, že ten samý nosič, co je na 250ku, se hodí i na 300 CBR. Je to pravda, ale až praxe ukázala, že servisáci v podsedlovém prostoru, kde jsou šrouby s uchycením nosiče, museli žel ukousat kousíček černého plastu, aby se tam nosič vůbec vešel. Naštěstí to na funkci nemá žádný vliv, na funkci rostlináře už vůbec ne, a s nasazeným zadním sedlem samozřejmě není nic vidět.

Po pěti dnech ježdění ji zkusím srovnat se svou bývalou CBF 125. Začnu věcmi, které se mi líbí méně:

CBR 300 nemá centrální stojan, takže například při mazání řetězu musím holt postupovat jinak. Řídítka jsou o něco kratší, ale držák na navigaci se mi tam akorát vešel. Zrcátka nečouhají tolik do šířky, protože už nejsou na řídítkách, ale napevno na přední masce. Tím pádem v zrcátkách vzniká více mrtvých úhlů, ale i tak v nich můžu vidět to, co potřebuji, když se třeba nahnu.

A teď příjemná překvapení:

Za jízdy si CBR samozřejmě všude udrží svých 50/90/130, takže nikde nešpuntuji provoz. Když jede 90 km/hod., jakoby nic se neděje, jen si motor hluboce hučí. Pouze až nad 6000 ot./min. se motor hezky rozezpívá.
Během stání na semaforech v horku a popojíždění se nezačne ani trochu přehřívat, když mluvím o vedrech v českých podmínkách a o novém chladiči, který je pochopitelně v kondici.
Zatáčí úplně sama, stačí jen řídítka lehce držet ukazováčkem a palcem. Jakýkoliv zásah z mé strany by byl jenom k horšímu. Najednou jsou všechny zatáčky poněkud rovnější a rychlejší. Navíc její gumy zvládnou udržet slušný náklon.
Díky tomu, že není naháč, má perfektní stabilitu ve větru, k čemuž jí pomáhá i těch 30 kilo navíc oproti CBF 125. Celkově sedí na silnici sama, i během deště není potíž jet relativně rychle, když člověk pochopitelně nebrzdí a neklopí.
ABS jsem ještě nepotřeboval, ale mám radost, že tam je, protože už jsem si na starém stroji několikrát nepříjemně zasmykoval.
Na dálnici se v pravém pruhu moc neohřeje, když je silnější provoz. Na internetu je i video s nějakým stokilovým zkušebním jezdcem, který ji rozjel z 0 na 90 odhadem asi za pět vteřin, takže krouťák na české silnice je dostatečný. Během záběhového lechtání jsem se se spotřebou dokonce dostal někam pod 3 litry na 100 km.

Fory93
Fory93 napsal 28.10.16 v 19:50 10b.

Nejde to jinak než za plnej počet, "brácho" :D Naše pocity, z téhle super mašiny, se opravdu shodují.

kobra33
kobra33 napsal 26.07.16 v 21:06 10b.

Pěkná Hondička, 300 je ideální motor, spotřeba velmi slušná a přitom jede.