BMW K 1600 GT (2015)

Vlastník Bubel
Vloženo 3.4.2016
Aktualizováno 3.4.2016

je to Nemka, stojí za každý cent, ktorý stála a nebolo ich akurát málo, po 4 rokoch na Burgmane 650 som si povedal, že už mám dosť rokov a najvyšší čas kúpiť si poriadnu motorku, ktorá so mnou vydrží až do dôchodku

Motorka koupena od Moto Žubor Košice

BMW K 1600 GTL: lebo ju nemali na sklade :-) a nemal som toľko peňazí

První dojmy - prvá jazda... asi 90 km od domova, po 4 rokoch, keď som ľavú ruku používal na brzdenie a nohy mal položené na skútri, som trochu s obavami liezol na 320 kg Bavorák veľkosti menšieho autobusu, ale asi po km som si zvykol a zvykám si čoraz viac, lebo na dobré a skvelé sa ľahko zvyká.

Motorku bych doporučil pro - pre cestovateľov, ktorí radi cestujú 1. triedou

Doplňky na motorce - deflektor MRA, Topcase + zadné brzdové svetlo a vnútorná taška do topcase, originál BMW Navigator 5, objednané mám padacie rámy od Wunderlichu

Tento stroj som si vybral preto, lebo chcem cestovať s manželkou ďaleko a dlho a naozaj si myslím, že niet asi lepšej cestovnej motorky na trhu ako je toto BMW a jeho pandant GTL resp. verzia Exclusive. A mojou druhou požiadavkou bolo, že nechcem reťaz ale kardan.
Doteraz mám najazdených asi 1100 km a dojmy sú tieto:
Motor má neskutočný záťah v akomkoľvek pásme otáčok a zaradenej rýchlosti, od cca 4500 ot. sa v ňom prebudí zviera a chytnú sadze. O pohon sa stará radový 6- valec relatívne subtílnej konštrukcie, uložený nízko a sjklonený smerom dopredu, čo znižuje ťažisko a vylepšuje (vraj) jazdné vlastnosti. Prevodovka je 6 stupňová a prvé km som mal tendenciu podraďovať viac než treba, napr. kruhový objazd sa dá v pohode relatívne pomaly prejsť na 3. stupeň, v obci nie je problém so zaradenou 5 a 50 km/hod. Tým chcem povedať, že pružnosť motora je úctyhodná a v každom prípade dostatočná, či už na jazdu sólo alebo vo dvojici .
Motor má 3 nastavenie výkonu, RAIN má uškrtený výkon na cca 80 kW a slabšiu odozvu na plyn, ROAD je plný výkon a normálna reakcia na plyn - používam teraz a DYNAMIC je na športovú jazdu s rýchlou reakciou na plyn a priznám sa, že som ho zatiaľ nemal zapnutý.
Brzdy sú dostatočne dimenzované, čo sa týka veľkosti kotúčov aj brzdného účinku, duálne, pokiaľ viem a vybavené ABS.
Podvozok je s elektrickým nastavovaním ESA a ponúka 3 stupne nastavenia - NORMAL, COMFORT a SPORT a 3 stupne nastavenia podľa zaťaženia - SÓLO, SPOLUJAZDEC a SPOLUJAZDEC a BAGÁŽ. Všetky nastavenia sa nastavujú skrz menu vyvolateľné tlačidlom menu a rolovaním otočným ovládačom na ľavej rukojeti. Chvíľu mi trvalo, kým som si zapamätal, čo je v ktorom menu a prišiel na spôsob ovládania položiek.
Prístrojová doska poskytuje všemožné info a nemá cenu to tu rozpisovať, viď ostatné recenzie.
Motorka je vybavená vpredu nakláňacím Xenonom 1 x a 2 x H7 slúžiacimi ako diaľkové svetlá. Predné blinkre a zadné komplet svietenie obstarávajú LED.
Veľmi dobré je elektricky nastaviteľné plexi, ktoré som vylepšil deflektorom od MRA a ktoré spĺňa svoj účel.
Vyhrievanie oboch sedadiel a riadidiel je v tejto triede samozrejmosťou.
Ovladateľnosť motorky je veľmi dobrá, pokiaľ s ňou nemanipulujete na mieste, tam treba mať vždy na pamäti, že narábate s 320 kg hmostnosťou a fyzika sa oklamať nedá. pri uvedení do pohybu naozaj hmotnosť mizne a vďaka nízko položenému ťažisku sa motorka dobre vodí aj v sérií zákrut.
Sedadlo vodiča je dobré a vďaka jeho a mojim rozmerom je možné v istom rozsahu meniť polohu počas jazdy - t.j. byť nalepený na nádrži alebo si sadnúť trochu dozadu.
Motorka disponuje vpredu dvoma úložnými a uzamykateľnými priestormi. Vľavo je bez priehradok, vpravo je priestor vraj na mobilný telefón s prípojkou USB a nejaký externý zdroj,ale môj mobil tam jednoducho nevojde. Všetky odkladacie priestory, takisto zadné kufre a topcase sú uzamykateľné centrálnym zamykaním.
Motorka je určená prevažne na dlhé trasy a tam sa aj cíti ona aj posádka najlepšie. Samozrejme, že sa dá behať aj po meste, ale treba mať naozaj na pamäti rozmery a hmotnosť stroja.
Spotreba sa mi zatiaľ pohybuje okolo cca 6l/100 km a dúfam, že pôjde trochu nižšie.

Čo sa týka porúch a servisu - zatiaľ som neabsolvoval a tak k tomu nemám veľmi čo dodať.

Bubel
Bubel napsal 02.08.17 v 08:31

Ahoj, čo sa týka toho deflektoru, GT má pôvodne menšie a inak vykrojené plexi. Chcel som plexi z GTL ale bol som lenivý to zháňať, takže som si kúpil deflektor. Ako som už nižšie písal, pravdupovediac neviem, aký vplyv to má na spolujazdca, lebo objektívna sa to veľmi zmerať nedá. Spýtaj sa manželky, či pociťuje nejaký rozdiel vo fúkaní a hluku keď máš plexi v najnižšej a najvyššej polohe. Vnímanie je veľmi subjektívne, lebo záleží nielen od motorky a výšky plexi ale aj od tvojej výšky, výšky manželky , rýchlosti, prilby apod. Ja mám ten deflektor v najnižšej polohe, ak by sa vysunul na maximum tak to pridá možno 5 - 7 cm výšky plexi. Kúpil som od firmy MRA - číre, bez potreby vrtania. Neviem, či ťa moja odpoveď uspokojila, ideálne by bolo si deflektor niekde požičať a vyskúšať event. vrátiť ale asi to nie je možné.

pecardo
pecardo napsal 01.08.17 v 22:35 10b.

Ahoj, ďakujem za reakciu na moju novú GTL. Na uchytenie kufra sa pozriem, s tým podsvietením ovládačov máš pravdu - občas mám problém keď aj za jazdy cez deň si musím pozrieť na ruky aby som zapol to čo potrebujem (napr. LT-čko malo ešte pôvodný spôsob zapínania smeroviek a teraz si musím na klasiku zvykať...). A v noci je to ešte väčší problém. Preto radšej v noci nejazdím, pokiaľ je to možné.
Chcem sa ťa opýtať aký máš názor na deflektor, ktorý máš na tvojej moto. Na moju som schválne objednal príplatkový vyšší štít, lebo som ho mal aj na LT, ale manželka je trošku nespokojná, lebo sedí trošku vyššie a viac na ňu fúka. Pomôže deflektor zmenšiť tento problém...?

Peter

Bubel
Bubel napsal 18.06.17 v 13:19

to autohobby: pravdupovediac neviem, mám ho v najnižšej polohe, asi dobre, dobre sa cez neho pozerá, zatiaľ nejaví známky starnutia plexi, ale stále mám pocit, že keby som prehodil originálne plexi z GTL, tak by to bolo lepšie, je to asi otázka mnohých vecí, rýchlosti, vetra, prilby, oblečenia apod.,

autohobby
autohobby napsal 12.06.17 v 23:40 9b.

Nádhera. Jak ti funguje ten přídavný deflektor:? Jsi s ním spokojený?

Luky.
Luky. napsal 11.10.16 v 19:49 10b.

Krásnej stroječek. Až dospěju, tak u něj možná taky skončím