Yamaha YZF-R1 (2011)

Vlastník Rogue
Vloženo 27.1.2016
Aktualizováno 23.6.2016

R1 BIG BANG, Rossi sa vyjadril k tomuto modelu,že je skoro taka ista ako jeho prvá M1 z 2004.

Suzuki GSX-R 1000: vadili mi na modeloch od 2009 2-koncovky výfuku, vyzera ťažkopádne

První dojmy - Prvé nasadnutie na "bigbanga" bolo zvláštne. Stupačky o niečo vyššie a tým pádom celý posed viac na pred. Oproti mojej ex ( CBR1000RR 09) posed agresívny, podvozok tuhší, motor uchylak na otáčky. Kapitola sama o sebe je zvuk crossplane motora... so spojením s Akrapovičom je to sound porno - " Louder than your mum last nigt !!!"

Motorku bych doporučil pro - pre pokročilých jazdcov

Doplňky na motorce - Padáky, Akrapovič carbon koncovky

Po sklamaní s kvalitou motora CBR1000RR 09 išla moja druhá japonka v poradí k inému majitelovi. Pred Hondou to bola Suzuki GSX-R600 K8, čiže bolo na čase odtrhnúť ďalší lístok z japonského štvorlístka a to hneď ten najoblúbenejší a vysnený - Yamaha. Chcel som len litra a keď liter, tak R1 ale od r.v. 2009 hore, pretože ten dizajn je to čo budovalo moje sny.
Aký je "bigbang"?!? Oproti predošlím moto ktoré som vlastnl, je posed o dosť agresívnejší to je to prvé čo ma napadlo bezprostredne po nasadnutí. Divný pocit som mal aj z motoru. Pri rozbehu mi motor pripadal ako čistý dvojvalec. Celá motorka sa rozvibruje. Vyrieši to jemné pridanie plynu pri rozbehu. Jemné vibrácie motor sprevádzajú cca do 7tis otáčok. Od 7000 rpm, sa vibrácie úplne rozplynu a R1 letí s chuťou a silou až do červeného pola. V prvom momente namna motor pôsobil pocitovo slabšie ako na CBR, ale bol to len klam, keď som sa pozrel na budíky a rýchlosť. Stredné pásmo bigbanga je fakt neuveritelné cca od 6000 do 11 000 rpm.Motor má veľkú silu a reaguje bezprostredne na plyn. Kapitola sama o sebe je jazda po meste. Na suze aj honde sa dalo ísť cca
60km/h na 3.-4. prevode, na R1 som mohol na to zabudnúť. Tu je idealny 2. stupeň, ale aj to mám niekedy pocit že by to chcelo aj 1. Pri vyšších prevodoch dá jasne najavo, že sa jej to nepáči a začne sa triasť a poskakovať. Dá sa aj toto čiastočne vyriešiť prepnutím palivových máp na B. Štandartne po naštartovaní je prednastavený mód označený ako STD. Motorka sa správa čitateľne a výkon dávkuje veľmi vyvážene. R1 si nikto nekupuje na jazdu po meste, čiže mode A ON a može sa ťahať za heft. Na áačku je motor podstatne živší, odozva na plyn je okamžitá a ostrejšia ako na STD ale stále veľmi čitateľná. Veľmi rád a rýchlo sa vytáča do otáčok a tam to sedi R1 najviac.
Podvozok je super, ako stvorený na rýchlu jazdu a mal som z neho najlepší pocit z doterajších motoriek. Napomáhajú tomu aj vyššie položené stupačky. Pochvalu si nezaslúži origo plexisklo, ktoré je ako bratia z CZ hovoria " proklete nízko" , budem to riešiť neakým racingovým lebo pri mojej výške 191cm je problém sa zaň schovať.
Brzdy sú silné, mohli by mať trošku ostrejší prvotný nástup ale to je len o zvyku. Brzdia super a nemal som problém nikdy s nedobrzdením.
Ak by niekoho zaujímala spotreba, tak aj takýto údaj vie ukázať palubný PC pohybuje sa okolo 8-9 L /100km pri jazde mimo predpisy,jazdou na spotrebu som ani neskúšal ísť. A načo aj.
Jazda so spolujazdcom, je tak na hrane, sedí o dosť vyššie ako jazdec a pri brzdení ma tendenciu prekotenia do predu, čiže tu opatrne. A zabudol som na jednu vec, výfuky pod zadkom nie každému vyhovujú moto dosť hreje a o to väčšmi keď ste spolujazdec.
Vlastním ju zatiaľ len prvú sezónu aj to nie celú cca 4000km sme spolu najazdili. Tento rok (2016) by som ju chcel zobrať vyvenčiť na okruh, tak uvidíme ako nám to pojde.
Zhrniem to celé, R1 je radikálna a čisto športová motorka. Sú aj pohodlnejšie bajky, ale kôli jej charakteru sa ju oplatí aspoň vyskúšať. Mna dostala úplne.
Revs your Heart

Okruh - Slovakiaring Fun cup 2016
Ták ako som písal vyššie, nezobrať Bigbanga na okruh to by bol hriech. Tu bola yamaha ako ryba vo vode. Obuté som mal Dunlop Sportsmart2 predsalen jazdím väčšinu cesty. Čo sa týka tlakov, sériove ( pred 2,5 a zad 2,9) mi prišlo moc, odfukol som teda na ( pred 2,1 zad 1,9) za studena. Tieto tlaky mi vyhovovali aj na Suze tak som skúsil aj tu.
Prvý výjazd bol krčovitý a po 30min jazdenia som bol značne dobitý ale to som bol aj predtym na Suze 600 K8. Čo som bol prekvapený tak hneď v prvej jazde a vlastne prvý krát na litry na okruhu som dosiahol svoje osobné maximum so Suzu 2:36. Bol som milo prekvapený a to bol eštelen začiatok.
Druhý výjazd bol úplne o inom jazdení, ostal som viac uvolnený a začínal si to užívať, čo bolo vidieť aj na postupne klesajúcom čase na kolo. Osobne sa mi išlo ľahšie ako predtým na 600ke. Bang ma lepšie brzdy čiže som si mohol dovoliť neskor brzdiť, podvozok uplne super. Skratka toto bol moja šálka japonského saké :) Výjazdy su na Bangu najsilnejšiou stránkou,motor krásne a plynule tiahne mohutným zvukom. Malé sklamanie bola cielovka. Tam bolo cítiť, že trošku strácal oproti inym litrom ale bolo to takmer zanedbateľné. Bang má v seŕii pomerne veľku rozetu vzadu 47, výmena za 45 by iste posunula maximálku o niečo viac..
Ako to už na Funcupe býva po 5 tréningoch následuje závod. Štartoval som z pole position (ďalšie prekvapenie) v zmiešanej skupine C,D s časom 2:33.
V ciely som skončil 2. na čo som bol hrdý po tak skvelom dni a v závode padlo moje osobné maximum 2:31.119. Viem o miestach kde sa dalo ísť rýchlejšie ale obával som sa že by som mohol rozbiť takmer panensku moto.

valekluk
valekluk napsal 18.01.22 v 12:15 10b.

Úžasné barvy, krásnej bang!

MilanR1
MilanR1 napsal 01.11.17 v 01:09 10b.

Pekne barevné provedeni. K samotné motorce se nevyjadřují, protože R1

DonyR1
DonyR1 napsal 15.10.17 v 16:47 10b.

Krásná

AVENGER2008
AVENGER2008 napsal 09.11.16 v 12:24

Mám jí také a chrochtám blahem . Pod tu recenzi jak píšeš se mohu jen podepsat .

charon87
charon87 napsal 01.10.16 v 23:18 10b.

Je to nejlepsi bajk! Taky sem se do svoji zamiloval!