Honda NC 750X (2015)

Vlastník ricrdet
Vloženo 23.7.2015
Aktualizováno 23.7.2015

Všestranná motorka, ktorá je vhodná na výlety aj na každodenné jazdenie po meste. Čo stráca na výkone doháňa obratnosťou a praktickosťou.

Motorka koupena od Avion-za

Honda CB 500X: důvod neuveden
Yamaha MT-07: důvod neuveden

První dojmy - Motorka je skvelo ovládateľná, krásne sa jazdí aj v meste aj mimo mesta. Som naozaj rád, že som si ju vybral.

Motorku bych doporučil pro - Motorka nejde 200, takže je asi jasné pre koho nie je. Odporúčam každému, kto chce kvalitnú a všestrannú motorku.

Doplňky na motorce - Padací rím GIVI, Plaxi Puig, Kufor Shade SK 48

Ako som sa dostal k tejto fešande? No po snáď osemnástich rokoch na skútroch (bože to som už tak starý?) som zistil, že je čas poslať môjho maxíka na odpočinok a vedel som, že zo skútrov som už vyrástol. Kamarát mi požičal starého Maroudera (ďakujem Jakub) a zistil som dve veci
1. chcem motorku,
2. nebude to choper.
Začal som okukovať jazdenky a snažil som sa zistiť čo bude to pravé pre mňa. Najhoršie je, že chcem všetko motorku na dlhé cesty, malú a obratnú do mesta, ochotnú prejsť aj nejaký ten terénik pri hľadaní dokonalej pláže, alebo bivaku, so slušným výkonom dobrou spotrebou, spoľahlivú a za dobrú cenu. Môj zoznam sa stenčoval a tak som sa išiel pozrieť na „živé“ motorky, lebo z článkov a fotiek som už bol zúfalý. Pôvodne som išiel do Hondy pozrieť CB 500 x, ktoré by sa zmestilo do budgetu a mal by som novú mašinku. S nadšením a povzbudený slovami Pepy Sršňa „Co je lepší jako motorka? No kurva nová motorka“ som vtrhol do predajne a tam stála, biela na stojane s turistickou výbavou.

Nie CB 500 xka, ale NC750x, na prvý pohľad ma očarila a to som si hovoril. Že to sa mi do budgetu určite nevlezie. Začal som zintenzívňovať moje návštevy v Honde, googliť a čítať všetko čo bolo napísané o tejto motorke aj o jej staršej sestre NC 700x, dokonca si na ňu sadla aj moja manželka v ôsmom mesiaci. Tie prekvapené pohľady stáli za to :).
Potom prišla na svet moja krásna dcérenka a ja som na pár týždňov prestal myslieť na motorku(aspoň som sa o to snažil). Každopádne Sárinka ešte nemala mesiac a ja som platil zálohu a jej mesačné narodeniny sme už oslavovali na chalupe na ktorú som sa doviezol na novučičkej perleťovo bielej mašinke. Do budgetu sa nakoniec vďaka akcii a rozlúčení sa s turistickou sadou od hondy vošla.

Musím ale priznať, že hneť po kúpe som spravil chybu, ktorú budem možno ešte raz ľutovať, po otázke ako zabehnúť motorku som dostal odpoveď že normálnou jazdou, žiadne šetrenie, obmedzené otáčky a podobne. 1. cestu som išiel s bratom asi 150 km po diaľnici. Normálna jazda to síce bola, ale porušovala všetky zásady správneho zábehu, ktoré som samozrejme začal študovať až potom.
Motorka jazdí perfektne a ja som si na ňu rýchlo zvykol aj keď na nej jazím každý deň, ďalej ako do práce som sa dlho nedostal, ale to vôbec nevadí. V meste je super.
Asi po mesiaci používania môžem celkovo zhrnúť, že vôbec neľutujem, že som sa pre ňu rozhodol.
Tu je zopár skúseností a postrehov:
Po prvej jazde na diaľnici mi bolo jasné, že kupujem nový plexi štít. Na okreskách je pôvodný celkom dobrý, ale na diaľnici to bolo utrpenie. S novým plexi štítom už je jazda po diaľnici o dosť pohodlnejšia, aj keď nuda to je stále.
S plexi štítom som kúpil aj padací rám a otestoval som ho hneť na 2. deň, keď sa mi sklopil stojan cestou z garáže ( stojan sa o kúsok sklopil, čo som si nevšimol, po opretí motorky sa sklopil úplne a situáciu zachraňoval rám). Bola to dobrá investícia. Poučenie pre ostatných nikdy sa nespoliehajte na stojan, keď stojíte na pravej strane. Keď sa stojan sklopí, motorku neudržíte!

Motorku som odskúšal aj v teréne kade sa preháňajú chlapci na kroskách a na suchu nemala problém ani s poriadne vymletou horskou cestičkou, ale za mokra by som si teda netrúfol. Po tomto výlete som ale zistil, že táto skúsenosť ma prinúti riešiť čistenie reťaze skôr ako som pôvodne plánoval. Každopádne terén sme zvládli bezproblémovo vďaka vyššej svetlej výške a slušnému odpruženiu a čistenie tiež vďaka umývačke reťaze KETTENMAX.
Motorka rozhodne nie je žiaden offroad, ale dokáže zabojovať aj mimo cestu, každopádne najlepšie jej sedia okrsky a samá zákruta, tu vôbec neprekáža nejaký ten výmoľ. Na kľukatých cestách bez problémov doženie aj to čo jej chýba na výkone svojou perfektnou obratnosťou a nebude zaostávať ani za podstatne výkonnejšími strojmi.
Jediná vec, ktorá ma pár krát veľmi nemilo prekvapila bol obmedzovač otáčok, ku ktorému som sa síce nedostal často, ale vždy v tej najhoršej chýli. Na toto je treba si dať veľký pozor, lebo to môže byť dosť nebezpečné. Obmedzovač akoby Vás potiahol späť a je to naozaj nepríjemné.

A ešte jeden postreh. Sedlo, ktoré výrobca na túto mašinku osadil je skutočne funkčné a má perfektný nešmykľavý povrch. S komfortom je to ale už trochu horšie. Prvú hodinu jazdy si fakt užívam a nič netlačí, 2. hodina je už obvykle horšia, ale dá sa vydržať. Po dvoch hodinách proste potrebujem prestávku, lebo už neviem vydržať. Pri výlete na celý deň už nepomôžu asi prestávky a sedlo cítim ešte na 2. deň. Zvažujem výmenu za sedlo SHAD, ktoré vypadá naozaj dobre a vraj je oveľa pohodlnejšie.
NC 750 x je skvelá motorka za málo peňazí, niekto môže šomrať, že je to nízkonákladovka, že nemá chromované riaditká, že nemá ochranu na prednej vidlici, chýba zadný blatník a použité materiály nepochádzajú z vesmírneho výskumu, ja sa no tom tak akurát pousmejem, tejto motorke nič podstatné nechýba má to o čom sa im ani nesníva ( veľký integrovaný kufor, spotrebu 3,6 litra :- ).

MikeScooter
MikeScooter napsal 28.10.17 v 14:05 10b.

DavidŠlechta
DavidŠlechta napsal 16.08.17 v 21:34 10b.

speroure
speroure napsal 01.05.16 v 22:19 10b.

Super NC-čko

pudis15
pudis15 napsal 27.07.15 v 10:53 10b.

Dobrá volba, vítej mezi námi NC...

Komorerth
Komorerth napsal 27.07.15 v 10:42 10b.

ta biela je pekna >