Isle of Man a kultura po cestě:-)

5.den:

Hotel Old town cca. 500 metrů od přístavu na hlavní promenádě,historická budova s výhledem na moře..o půlnoci nás čekala paní s kody od pokoje a budovy,žádné klíče,připravené občerstvení a snídaně na ráno a...Stella -)
prostě nádhera..ráno tedy snídaně a kochání s výhledem na moře,"tramvaj" taženou koňmi a krásné město..motorky před hotelem..i to je nádhera,jsou tam parkovací hodiny,ale paní recepční nám oznámí,že motorky jsou na celém ostrově"free" ..a to nejen v parkování,ale i rychlosti a úsměvům,kteří všichni obyvatelé věnují návštěvníkům motorkářům.
Vyrážíme tedy  přes na start..a to v tomto případě do slova:-)Atmosféra nás pohlcuje,stoupáme na stupně vítězů..vidíme českou vlajku a vnímáme,že nedávno tu vyhrál snad poprvé v historii český závodník jeden závod .Pravda k tomu patří i to,že hned vedle cílové rovinky je hřbitov..a po projetí celé trati chápeme,nebo spíš nechápeme..podařilo se mi jet myslím asi nejvíc 170,kousíček...jinak samé zatáčky,domy,stromy,skály,skoky..a tady se závodí ..vždy,jsem věděl,jak těžké to tu musí být a obdivoval "šílence" co tu fakt závodí ať
dojedou třeba poslední,natož ty úspěšnější,ale tady jen a jen smekáte...
Možná jsem rád,že na většině trati kromě hor je provoz a nemůžeme si "hrát" na závodníky a řešit případný pád..
Dojíždíme k prvnímu bodu-Tymwald,nejstarší parlament světa..i to patří k tomuto ostrovu..historické kultovní místo,kde se  schází jednou za rok i současný parlament
v původních kostýmech a čtou zákony.Ostrov patří k Británii jen formálně,ale má vlastní zákony,parlament,vládu,peníze..a Británie má povinnost ostrov chránit proti zbytku světa a jinak si dělají co chtějí..no ideální:-)Tolik znaků a vlajek se symbolem ostrova nemají asi nikde..skoro na každém domě je manský emblém ,který prý značí,že ostrov je neuchopitelný ze všech stran,tedy skotské,anglické a irské.Hned vedle tohoto místa je další historický bod,
místo původního startu Tourist Trophy- 1907,tedy závodu závodů,který ostrov asi nejvíce proslavil.U něho je stylová hospůdka,určitě se zastavte!Od tohoto místa
odbočujeme z "trati" a jedeme do Peelu,další krásné místo s hradem a
a historickým centrem.
Odtud vede hezká úzká silnička a nikde nikdo..tak se trochu i bojím..těch zážitků je moc,ale dojíždime zpět na okruh závodu ,směrem na Ramsey a značené zatáčky.

Ramsey je 2.největší město ostrova s přístavem a muzeem historie ostrova.Sem také jezdí Manx electric railway z Douglasu.Z Ramsey odbočujeme na sever,tedy "úplně nejvíc" na sever co to jde:-)Silnice ale nic moc a vítr je docela pekelný,asi bych příště výhled na maják a moře,které je všude kolem:-) vynechal..
Jedeme zpět do Ramsey a dál do Laxey,krásného městečka kde projíždíme old town a vracíme se k hlavní atrakci města-Laxey-wheel.Tady je opět jedno nej ,největší vodní kolo na světě..sloužilo k čerpání vody z dolů,dnes atrakce,my si dáváme oběd s výhledem na něj.Z Laxey jezdí také "mašinka" na vrchol ostrova,kterou bohužel nestíháme a vyrážíme tam po "horské"části trati.Tento úsek si dáváme přes vrchol tam i zpět a zastavujeme u výstupní stanice vlaku,kde je socha Joey Dunlopa,legendy TT.
To je asi povinná zastávka každého motorkáře a skutečný zážitek!mimochodem,socha je skutečně vymakaná:-)
Nakonec neodoláme a sjíždím s motorkou až k pomníku..zpět mě musí tedy vytlačit.-)Musím říct,že na ostrov to chce určitě dva plné dny,je malý,ale je toho moc a měli jsme co dělat a zdaleka neviděli vše a jih ostrova jsme vynechali úplně.Po návratu do Douglasu jdeme na procházku,nakoupit suvenýry..nakonec po nervech máme vysněné triko(pravda dost vykoupený jediný obchod) a hlavně samolepku na motorku:-)Pak už jen noční život a mnoho druhů piv:-)
Před spaním však opět oblíbená Stella v našem apartmánu.

6.den:

Dnes nás čeká nejméně náročný den,dopoledne na Manu a po obědě jen přejezd do Liverpoolu.Vyrážíme objevovat starý přístav v Douglasu a starou bránu nad městem.
Tady musím poděkovat časopisu Motohouse(já vím,konkurence,ale snad to nevadí:-) za jeho cestopis,protože bez toho bychom to nenašli..
Projeli jsme za přístavem starou mýtnou bránou,dojeli k budově Manx radio,nádherný výhled s lavičkami.. a pokračovali krásnou opuštěnou silnící k bráně,bohužel ji zrovna opravovali a bylo na ni lešení,ale cesta,výhled .ticho a jen rackové..pecka!
Zastavila nás až další brána, dál se musí pěšky..nebo být vyvolení:-)tam někde v dáli bydlí v bývalém klášteře s pozemkem sahajícím až do moře p.Jeremy Clarkson..Top Gear prostě vynáší :-)a kde jinde bydlet,když se tu testují i auta a neřeší rychlost:-)no,dům jsme neviděli a tak to asi dědek chtěl:-)
Znovu se rozhlížíme po Douglasu(je vidět z druhé strany zmenšenina hradu,který jsme viděli z okna hotelu) i Irském moři a sjíždíme k přístavu,V krásné hospůdce(jak jinak) u vody dáváme kávu a loučíme se s Isle of man.

Zásobujem se nikotinem před 3.hodinovou nekuřáckou plavbou,na lodi obědváme hnusné lasagne za 8 liber a čeká nás Liverpool.
Při nalodění nás ještě rozsekává pán se starým Triumphem,který tankvak,kufry a jiné nesmysly vyřešil vozíkem..normálním za auto. .má tam věci asi na rok života:-)a na lodi odmýtá "provázek"prý se to nemůže převrátit:-))to chápeme,ale ne,že to jede..
V Liverpool bydlíme v hotelu Dolby kousek od přístavu i centra,nakonec dle výběru:-)kupodivu jsou zde i krásné recepční a bar s kuřáckou terasou s výhledem na moře.
Tu ale využijeme až v noci,mají do 2:-),teď mažeme do
legendárního Albert dock,krásné budovy,kde jsou dnes všude muzea a jedno z nejznámějších míst v Anglii,ve své době nejmodernější přístav,kdy se lodě vykládali poprvé přímo do skladů.Nás ale zajímá pravda nejvíc muzeum Beatles..a tady je první a asi jediný zádrhel cesty,zavřou nám před nosem..prý až ráno nebo jindy,jakobychom tam jezdili každý měsíc:-(

Z dálky tedy zkoukneme katedrálu a jdeme hledat aspoň legendární Cavern club,tedy místo,kde kluci původně hráli a začínali.Atmosféra se popsat nedá,ale určitě lepší než muzeum:-)hraje nějaký jejich  revival a skvěle.

Kupuji tátovi trsátko z Clubu clubů a sobě značkového panáka,dáváme pivo a procházíme klubem kde je Ringův buben atd..jsme unešeni,dům je z cihel kde jsou jména zpěváků a kapel co tu hráli,samé legendy,John ,Paul atd.mají každý svou,třeba takový Stones či Pink Floyd jen jednu:-)Poslední tu má např.Adele,je zde i její fotka..to čumíme:-)

Po tomhle zážitku si plníme další sen a voláme taxíka,jo toho "londýnského"co tu jezdí taky..black cab,taháme foťák a jasně...taxikář jen...turisti..:-)
No a pak už ta terasa ...a ráno pro změnu nejnáročnější den..celá Angie s kultůrou:-)

7.den:

Ráno najíždíme na dálnici v pěkné kose,je cca.10 stupňů a dálnice nudná a hlavně řešíme první a naštěstí poslední technický problém..nějak moc musím zvedat nohu při řazení,asi už nemůžu říkám si,ale ne( ikdyž taky:-),zastavuji ,stavím moto na stojánek a ten se kinklá..ze dvou šroubů co drží řadičku a stojan mám jen jeden a povolený..
Kupodivu ze svého velkého originál nářadí-dva klíče,které jsem nikdy nerozbalil,jeden pasuje a utahuji ten jeden šroub..vydrží to až domů,naštěstí,kdybych to ztratil..no,je to v prdeli:-)takhle sjíždíme z dálnice směr Stonehenge a pohoda,už je zase i hezky.
Vynecháváme lázeňské město Bath,nestíháme:-( a jen projíždíme nádherným historickým městečkem Marlborough do Salisbury a stavíme u "šutrů" Stonehenge.
Asi nejznámější a nejstarší stavbu světa prostě nemůžeme vynechat a za 8 liber si ji jdeme prohlédnout z chodníku okolo.no,pěkný šutry:-)
Dáváme si toasty a v shopu naivně sháníme samolepku..ne,ani tady není a přitom by byla tak hezká na motorce:-)deštník ani květináč tedy nekupujeme a jedeme dál k moři směr Portsmouth.Ten míjíme a přijíždíme do anglického Monte Carla a pláží v Brightonu.Tam dáváme večeři a chlácholíme se,že máme čas,prohlídneme pláž ,kde se možná i někdy nějaký otužilec koupe a jedeme do Hastingsu,dalšího "prázdninového" střediska,tam už ale dáváme jen cigáro.
Od té chvíle dáváme rychlostní zkoušku a kašleme na všechny rychlostní limity,takže z původních dálničních 160 jedeme hooodně rychle-)bohužel i ve městě,kde mě fotí jeden z mnoha radarů..tak snad si fotku nechají a už nepošlou..Přijedeme do Doveru do přístavu 10 min. po čase přistavení,posílají nás dál,hurá,jen s časem další lodi..no nic,počkáme hodinu..jen je nám divné,že žádná loď,tedy ta naše neodjíždí,včera jsme po návštěvě bier terasy koukali...tak koukáme znovu...a jelo to už před hodinou ,závodili jsme tedy na špatný čas..ale asi to tak mělo být,tu hodinu bychom prostě nenajeli:-)jedeme tedy poslední lodí a utrácíme poslední libry za jedno malé napůl..O půlnoci jsme v Calais a jdeme bydlet,hotel opět dle plánu hned u přístavu.mimo plán je otevřen bar a tak dáváme pivo a slavíme návrat na pevninu!

8.den:

Po celkem chudé snídani,pravda,hotel v Calais byl nejlevnější,asi 50 eur za 3.postele jedeme zkouknout centrum a pláž,už přece jen takovou na první pohled teplejší a pokračujeme do Lille a  Belgie..takže jak jinak,sjíždíme z dálnice a hledáme pumpu..
Projedeme Belgii směr  Liege a sjíždíme na Spa,další cíl cesty.
Trať F1 -jelo se víkend před tím a v Bruselu jsme viděli tým Red bullu,dovnitř nás nepustili,ale okolo jsou nádherné silnice a po vyčerpávajícíh dálnicích se projíždíme v zatáčkách.Dojedeme do Stavelotu kde je v místním klášteře  kromě jiných muzeí i muzeum Spa-Francorchamps a formule a auta.
Tam si dáváme v klášterní restauraci i výborný oběd.
Pokračujeme po skvělých silnicích do historického města Malmédy,kde kromě kafe kupujeme i samolepku:-)hurá,aspoň něco je v té Belgii lepší.
Pokračujeme na hranice do Monschau a přes hory,no,kopečky do německa.Čekají nás městečka Simerath,Smith a národní park kolem jezer,nádherná příroda a vyloženě moto silnice,nakonec jich tu je jak na Grossclocneru:-)Včetně oblíbených cedulí v hospodách-welcome motobiker:-)Po vedlejších silnicích dojíždíme do

Rheinbachu ,cíle tohoto dne a poslední noc v zahraničí.Bylo vybráno náhodně podle hotelu,ale pěkné,krátká procházka  a 2 litry vína(pro změnu) a super steak.Hotel Streng doporučuji,byli jsme tam sami,ale pohoda,motorky ve dvoře,snídaně jak pro 30 lidí a mi dva..

9.den:

Přežraní vyrážíme vstříc dálnicím,pro změnu nejedeme na A3 a Franfurt,ale spodem na Heilbron a furt po A6,je to stejně daleko,Oběd řešíme u pumpy hambáčem a trpíme..
Red Bull,kafe a dojíždíme,nebyl by asi problém dojet už domů,ale shodneme se,že na Rozvadov tak akorát..záda,zadek,nohy,bolí nás všechno,jak už nemůžu přidávám k dvoustovce a už chci slézt.Asi v 17.hod.dojíždíme do Dolního Újezda u Tachova do objednaného hotelu a s radostí pijeme pivo za 12 kč-malé ...proti 4 librám je jasné,že se opijeme.-)

10.den

Ráno prostě spíme,máme dost a  pak setrvačně dojedem 250 km domů..:-)
Byl to asi nejnáročnější výlet co jsme dali,určitě finančně,organizačně,ale i na vzdálenost a tím pádem únavu.Přesto nebo možná proto zážitky vstřebáváme do teď,splnilo se nám pár snů a především ten největší,dojet se svézt po trase TT,poznat krásný ostrov Man,stojí to za to a můžu jen doporučit.Dá se samozřejmě pojmout i jinak,se stanem,kempy a mnohem levněji,to už je na každém,tak jako všude jinde se vším,my měli objednané hotely,lodě,naplánovanou trasu i místa co chceme vidět.Po naprostém nadšení z loňských Dolomit,Itálie,Slovinska,přírody,zatáček bylo tohle jiné,nebyly samolepky:-)byli dálnice,ale zase krásná města, moře..a zaplať pán bůh..stejně šťastný návrat domů a ten přeji všem cestovatelům ať jedou na čemkoli,kamkoli :-)