Tour De SLovakia :)

Ako isli dve vajcia na vandrovku okolo Slovenska, popri Madarskych hranic na vychod a severom naspat....

Prihovor :)

Okolo Slovenska alebo prva ozajstna ;)

Od cias jazdenia na pincloch a jawickach uplynulo vela casu, motorku som nemal v ruke 20 rokov, a tak po casoch ked nebolo za co, nebolo kedy a nebolo kde som si doprial Versysaka. Tocenie sa okolo komina prestalo bavit po par tyzdnoch a ked sa uz blizil cas dovoleniek a frajerku som ukecal ze musime tento rok setrit a teda tento rok pojdeme tak maximalne na vikend k jazeru ;) som si povedal ze par dni celozavodnej obetujem na malu turistiku po rodnej zemi. Frajerke to doteraz neide do hlavy ze jeden tyzden kupi motorku a druhy uz musime setrit ale mne to zmysel dava ;)

Proces planovanie prevzal kamos, ktory si tiez tento rok doprial Shadowa. Nuz, nebol to uplne najlepsi napad, ked doniesol zoznam myslel som ze planuje tak na mesiac, asi 10 pamatihodnosti na kazdy den, ale dobreeee, sak uvidime co sa podari.

Nastal cas, nakladame do motoriek, zadny kufor ktory som doteraz odmietal nosit sa ukazuje zrazu ako super vec, na sedadlo spacak, stan a karimatka, upneme spiderom, drzi to tak nieje co riesit. Alebo este dam par tych gumiciek ktore vlacim uz par rokov v aute, super. Kamos ma trocha vacsi problem, tie brasne na Shadowowi poberu tak po dva uteraky tak to spravi rupsak na zadnom sedadle a zvysok na brasne. Ved este niesme profesionalny turisti ;)

Den 1

Vyrazame, Piestany, smer juh na Komarno cez Hlohovec. Prva zastavka hned par km od Hlohovca, nejak mi nedobija GPS. Pred nedavnom montovana 12V zasuvka na rajdach je nejaka plytka a ten dinosauri nabijac k automobilovej GPS je poriadne hovado. Vlaje to tam ako vlajocka na prveho maja. Tak to skusam presunut pod sedadlo k dalsej zasuvke, voslo a ani ten kabel nezavadza na kermante. Inak, auto-GPS preto lebo moj telefon po par hodinach v teple aj na nabijacke proste skape, netusim ci je to teplom alebo tym ze nabijacka z ciny za 1.80USD nestiha dobijat. Deme dal.
Tahame to dolnackymi dedinkami smerom na prvy ciel, Kolarovsky dreveny vodny mlyn. Pekne miesto na oddych, posledny kilometer sme to strihli popri rieke panelovkou, dobre na zobudenie. Tetuska ponuka tusim za Euro exkurziu na mlyn ale kedze mlyn ma 5x7 metrov a aj vonku je toho trochu co vidiet tak to ozelieme. Cigaretka, kofolka, deme dal.

Ideme do Komarna pozriet nejaku staru pevnost o ktorej som nikdy nepocul ale nedalo mi to stiahnut nas najprv na namestie Europy. Pekne namesticko ale som trochu sklamany ze ako to postavili nedavno uz sa im to zacina rozpadavat, chcelo by to trocha udrzby. Oplachnutie vo fontane a ….. inak uz som spominal ze sme trafili pekelne horuci tyzden? Nie? Tak sme trafili pekelne horuci tyzden. Pome hladat tu pevnost, tukam koordinaty do GPS a objavime sa na druhom konci mesta v niecom co pripomina zahradkarsku oblast, vyrusime zahradkara, panko nevedia kde tu je volaka pevnost? Nevedia, tak to otacame na druhy koniec ulice a hla, 100m od domaceha pana znaleho miestnych pamatihodnosti je nejake Lapidarium. Dodnes netusim co to znamena, kazdopadne budova okruhleho podorisu, z obdobia asi Tureckej invazie ked nas tu branili Rimania. Je mi teplo a na historicke veci nezaujimaveho technickeho charakteru moc niesom tam next one please.

Kamos otvara itinerar, diktuje dalsi ciel, dedinka Lza. GPS to neberie, uz ma chudatko asi 10 rokov ale to nemoze byt taka nova dedina. Skusame v telefonoch , kapituluje aj legendarny ajfon. Po stvrt hodinke ma napada ze velke L sa napadne podoba na velke I, a dedinka s nazvom “Iza” v GPSku figuruje, ahaaaaaaaa #@$@$@#$@#$, podme. Bolo to sice len par kilometrov ale tu sme natrafili na prveho vazneho oponenta, Rimski vojensky tabor v Izi musel byt asi dobre zamaskovany, GPS nas zastavilo uprostred pola, domaci najprv posielali na sever, potom na juh, dalsi nas dokonca odprevadil, ze ked on odboci do dvora my mame ist este kusok dalej a potom vpravo a budeme tam, ale hla, sme v tom istom poli ako na zaciatku. Po prehodnoteni priorit Izu skrtame a hladame prvy obchod lebo dve dvojlitrovky su uz vypite.
Ideme dalej na vychod , stojime a fotime Rotundu 12 apostolov v Bine, nic zaujimave, dalsi detektiv oriesok nas caka v meste Jur nad Hronom kde ma byt Jursky park, nasli sme v zahrade asi 5metroveho betonoveho ko…ta. trciaceho zo zeme mierne sa podobajuceho na dinosaura, wow z toho by sa clovek posral, aspon clovek vidi ako sa pouzivaju eurofondy. Cas medzitim pokrocil tak to uz len cvalame na jazero Ruzina nad Lucencom k prvemu noclahu. Najst kemp dalo trosku zabrat kedze je na opacnom konci jazera ako dedina Ruzina, dorazame davno po zotmeni, nikdy som nebol v kempe a informacie zavrete, tak to parkujeme s tym ze rano zistime co a komu treba platit. Sprchu zavierali hodinu pred nami, nuz co, den vydrzim a potom si zvyknem. Pivecko , dve, tri , a uz chrapeme, doslova ;)
Najazdene necelych 400km s mnozstvom pamatihodnosti ktore som ani zdaleka nespominal vsetky.

Den 2

Vstavat v kempe skoro rano mi kupodivu nerobi problem, stacia prve slnecne luce na stan a do 5min som von. Hygiena, balime, platime…..teda chceme, informacie su stale zatvorene, kemp zdarma, Slovensko super to krajina. Potom ma to aj troska hneva ale co, otvarat mali az od desiatej a dovtedy tam cakat nebudem.
Klesame dole na Lucenec  a potom uz len vychodne cez Rimavsku Sobotu smer Roznava, tesne pred nou zastavujeme v dedinke Slavec, hladame Bielu vyvieracku, nejaky lokalny vodopad, na fotkach to vyzera dobre, dame tam pauzu, len ani za boha to najst. Zacina to byt trapne. Domaci ma naserie ked vravi ze sme vraj stali 10m od vodopadu, neexistuje!! niesom lama, spoznam vodopad na pohlad aj posluch. Posledne pokusy, tocime to okolo Gomgaseckej jaskyne do nejakeho kopca,pekne serpentinky az na to ze to tam kamos v zakrute ako sa vyhyba kamionu na strku polozi, co si ja samozrejme ako vpredu iduci kochajuci sa prirodou nevsimnem. Cakam na kopci, asi to chalan vzdal, otocil a caka dole, oukeeeej naspat. Tam ho nachadzam, nejak divne zapraseneho, aha. Nic vazne, ulomil asi 5cm siroky kus plexi na lavej strane, horsie ze aj stupacku.  Menime zadnu za prednu, trocha to trva kedze okrem zlomenia sa ohnul aj kolik co ju drzal a s pol kilovym sutrom to bola docela zabavka. Chvala bohu nezlomil radicku. Oprasime, pofotime, juhuuuu mame zazitok. Kaslat na blby vodopad, resetujeme priority a tocime popod Roznavu omrknut hrad Krasna Horka, majestatna to vec aj ked tomu pred nedavnom vyhorela strecha, uz sa pracuje na novej. Nenormalne teplo, neviem ci som spominal ale uz sa to blizi k 40tke, fakt horko. Vetraki na bunde naplno otvorene, nestaci, otvaram zips na bunde do polovice, sice za jazdy ked ma nafukne vyzeram jak buldog na steroidoch ale vetraaaa. Stupame na Sorosku, nadherna cesta, pekny asfalt, cista radost, stojime za upatim kopca, ten vyhlad je fakt dost dobry. V popredi Hrbovske rybniky, napravo vytazena hora akoby z torty ukrajena a v pozadi cementaren Holcim, zaber ako zo Starcraftu. Az zabudam foti. Po par kilakoch a nejakych zastavkach  sa dostavame do vychodniarskeho epicentra Kosic, rozhodujeme vyhladat nejaky motoshop, celokozene rukavice ktore boli na jar uplne suprove niesu na tieto horka to prave orechove. Doplname palivo, tekutiny , psychycku pohodu v tieni a s vidinou vychladeneho pivecka makame smer Michalovce a vychodne more Zemplinsku siravu. Cestou este odskocime do Herlian, pozriet tunajsi gejzir. Parkujem na velkom parkovisku, jediny tien je pri lavicke kde sedia poliaci, je mi trapne na 50x50m parkovisku zaparkovat rovno k nim tak to davam kusok vedla, stojim sikmo, hovorim si trochu na prd miesto, cuvam, posuvam nizsie na este horsie miesto ale uz nebudem jak lama maturovat tak to vypinam, vyklapam stojan, prekracujem stan na zadnom sedadle uz len citim ja ma masina taha naspat, este drzim dvoma prstami ale potom si hovorim lepsie ju nechat jemne polozit ako sa este na nu zvalit. Chvala bohu za padaky, okrem nich ani skrabanec. Aspon ze kamos co sa za dnesny pad citil dost trapne uz ma siroky usmev na tvari. Babka v kadibudko-bufete ukazuje cestu ku gejziru, zabudla uz povedat ze gejzir uraduje len dvakrat do tyzdna v konkretnych hodinach. Uz ma to zacinalo srat ze na Slovensku setrime aj na vode do gejzirov ale vraj to je tak od prirody naplanovane, nuz ked tak hovoria tak to tak asi bude.
Tak teda tie spominane Michalovce, davame na radu znameho a nekempujeme na Zemplinskej Sirave ale nedaleko pri jazierku Vinne a veru nelutujeme. Jazero a vobec okolie ako z reklamy,nadherne jazero, perfektny kemp, vsade cisto ako na rakuskom vidieku. Na rozdiel od prveho dna dorazame v slusnej hodine, prve vytahujem plavky a uz kempujem po krk vo vode. Po skusenostiach zo vcera zistujem kde a komu zaplatit, zistujem ze asi zase nikomu, nikto nic nechce, tak beriem aspon o jedno pivo navyse v super bufete, predtym super masko s hranolkami. Smejeme sa s babami v bufete ze 40 stupnov nad asfaltom nieje nic oproti mozno 80tim v ich kuchyni, nieje to asi pekne ale bavi ma to a zajtra sa mozno pojde o trochu lepsie ked si na nich spomeniem  ;)
Najazdene okolo 350km vdaka malej servisnem vlozke.

Den 3

Rano zacina zabavne, platim babke evricko za sprchu, a pri pokuse o umitie zubov robim zo zeba vola lebo neviem pustit vodu, kto mohol tusit ze pakova bateria je odpojena a je tam fotobunka ;) tak mavam rucickami a sucham zuby.
Dnes to tocime na sever do Medzilaborier, rodisko to Andyho Varhola , muzeum obzerame len zvonka. Kamosovi nejak divne makne predna guma a dofukavanie pomaha volako zvlastne, na par kilometrov a potom nahlen splasne, hmm, ventil je v poriadku, nechcem tam liat nas zeleny maglajz samolepiaci lebo sa mi to nezda, pravidelne fukame a hladame prvy servis. Kamos je zrovna tiez povodom z Medzilaboriec tak sa tu vyzna, idem k servisu cez take geto ze kazdu chvilu cakam ze cigancata zacnu hadzat kamene. Ako  chalanovi z Oravy co videl cigana len v novinach (rozumej, na Orave privelka zima na ciganov) aj trochu zvieralo zadnicu. Ked sme dali Shadowa na zdvihak ukazalo sa ze povodny majitel nasadzoval dusu nejak zvlastne lebo bola cela pozuvana a vzduch unikal asi centimetrovou prasklinou v ohybe. Servisak nastastie byvaly endurak, z domu doniesol 19tku enduro dusu a po hodnike sme mohli pokracovat na Dukelsky priesmyk. Ked uz sme mali tu enduro dusu tak sme si dali enduro vlozku najkratsou cestou po asi najhorsej ceste v republike, typujem tak 5 zaplat na meter stvorcovy asfaltu. Pamatnik Karpatsko-Duklianskej operacie nad dedinou Vysny Komarnik odporucam kazdemu, samotna stavba je monumentalne a okolie tiez nadherne.  Odtial je to na skok do udolia smrti kde prebiehali najvacsie boje Dukelskej operacie. Rozprestiera sa to medzi dedinami Kapišová, Kružľová a Nižná Písaná. Tanky najdete pomaly na kazdej luke.
Odtial sme sa vydali pozret zname mesto Bardejov ale kedze teploty stupli na doteraz nevidane cisla, tam presla chut na veskere pamatihodnosti. Rano som na seba navliekol obycajne tricko lebo tie termo uz dosli, teraz som nevedel pochopit ake to chemikalie dokaze moje telo vyprodukovat. Dali sme obed a kedze aj cas uz pokrocil, sme tiahli zrychlenym tempom. Vynechali sme splavovanie Dunajca v Cervenom Klastore a tahali rovno do Popradu kde sme si povedali ze si skratime toto 39stupnove trapenie dialnicou. Chybaaaa. Nad tym sirokym flatom asfaltu bolo tusim 50!! Nejak sme tych 60km na Liptovsku Maru dali a zakempili sme v Liptovskom Trnovci kusok za aquaparkom Tatralandia. To bol zaroven prvy organizovany kemp kde sme platili, pohoda len trochu plny. Stany sme stavali znova po tme. Bufety maju dobre planovane hospodarstvo a tak sme dojedali uz len varene kukurice s hranolkami zaliate dalsim pivom, na telke za nami zrovna bezal film Wild Hogs  Asi som sa tak aj citil ten vecer, ked nebludime, tak padame alebo nieco opravujeme. Gute nacht.
Najazdene asi 360km ale v tom teple to pocitam za 500.

Den 4

Po nastudovani predpovedi na dnesny den sa rozhodlo ze to uz bude len zrychleny presun.  Stupame do hor krasnou cestou na Zuberec, vynechavame Rohace ktore pozname a zapichujeme na prvu pauzu k rodicom do Namestova pri Oravskej Priehrade, predtym omrkneme priehradny mur. Kto tu budete mat cestu, zaplatte si ticket lodou na ostrov umenia zo Slanickej Osady.  Ukazujem Versysaka fotrovcom a uz mastime dalej ku svokre do Oravskej lesnej na obed, tu odporucam jazdu Oravskou zeleznickou, starou drevarskou zrekonstruovanou tratou, bud z Oravskej Lesnej alebo z druhej strany z Vychylovky z muzea kysuckej dediny. My sme aspon obzreli muzeum kde tiez k motorizmu nemaju daleko, vid foto. Zastavujeme sa na kofolu v Starej Bystrici s vyhladom na krasny dreveny Orloj a vobec cele namestie ktore povazujem za najkrajsie dedinske namestie na Slovensku. Odtial to davame cez Krasno do Ziliny a potom mucim kamosa dialnicou az do Piestan. Mucim doslova lebo na Shadowowi s poloodlomenym plexi to si nim pri 120kmh tak pekne trepe. Ani obiehat kamiony sa mu moc nepaci v tom vetre, neviem co s tym chlapom je ;)
Najazdene tusim 270km

Zaver

Napriek mozno par negativistickym postojom v mojom rozpravani som very happy, vsetko malo svoj zmysel aj nezmysel, bolo to fajn a zodpovedne prehlasujem ze nic by som nerobil inak ani nevynechal. Buduci rok uz planujem nieco dlhsie a zapadnejsie

A este par ponauceni ktore skuseny bajkeri urcite vedia ale nikde v navodoch sa to clovek nedocita len prax to vie tak zabavne naucit ;)
1: karimatka na opalovanie od frajerky stoji za prd, clovek sa na tom vyspi rovnako tvrdo ako na zemi len s tym bonusom ze sa na tom este aj smika dolu kopcom
2: naplanovat 10 cielov na kazdy den nieje uplne najlepsi napad, nestihne sa z toho ani mala cast, staci par podstatnych veci v rozumnom rozostupe
3: chcelo by to poriadne GPS, najlepsie z funkciou “tracker”, ked uz clovek pobludi aby sa vedel aspon neskor pobavit kadial to vlastne lozil ;)
4: termo triciek nikdy nieje dost respektive dve su malo
5: nosit so sebou hlinikove nadobicko je blbost, hlavne ked plynovy varic ostane doma