sumoto_leden

Korutánsko 2015

Keď som začal uvažovať nad tohtoročnou /2015/ dovolenkou na motorke , nechcel som absolvovať nejaké dlhé presuny medzi jednotlivými bodmi záujmu . Skôr som si chcel prejsť určitý region, nie tak ďaleko od domova. Voľba padla na Korutánsko http://www.kaernten.at/de/ . Týmto regionom prechádzam takmer každoročne. Väčšinou však ako tranzit do Talianska, kde rád chodím. V tomto „cestopise „ sa nechcem nijak rozpisovať o jednotlivých miestach, pretože viem , že boli mnohými na tomto serveri mnohokrát opisované . Ja sa len sústredím na popis trasy v jednotlivé dni.

Cestu začínam zabookovaním  ubytovania ešte na začiatku roku. Navštíviť Korutánsko znamená byť pripravený aj na premenlivé  počasie. S tým som však stotožnený. S úsmevom vždy predpokladám  , že niekde tam pri bookovaní  ubytovania je aj okienko  pre objednávku  slnečného počasia. Ale asi som ho opäť prehliadol ... Okolie Villachu je pre mňa  vždy spojené aj s dažďom. Nepamätám si , že by som tade prechádzal cestou do Talianska a že by sa stalo,  že by mi ani jednou cestou nepršalo. Dovolenka absolvujeme v mesiaci  august. Spolu s nami cestu absolvujú a j známi Eugen a Danka .

Prvý deň absolvujeme tranzit do  kúpeľného mestečka  Bad Kleinkirchheim. Okrem známych kúpeľov, je to aj známe lyžiarske stredisko, kde sa  usporiadava jeden podnik Svetového pohára v lyžovaní žien  weltcup.badkleinkirchheim.at/en  .    Nachádza sa severne, asi  35 km od Villachu . Spíme v hotely   www.haus-sonnblick.at    tesne vedľa hlavnej cesty .Hotel môžem len a  len odporučiť ,pretože v ňom vládne rodinná atmosféra  a večne usmiata majiteľka Vám rada pomôže. Chcem len upozorniť , že sa oplatí tu v Korutánsku, pri bookovaní hotela,  odsledovať  si zoznam hotelov podporujúcich cestovný ruch cez  http://www.kaerntencard.at/bonuspartner/  . S veľmi dobrými službami  sa nám dostalo aj bonusu,  vo forme bezplatných vstupov do niektorých bodov záujmu . Neplatili sme ani za žiadnu z absolvovaných vysokohorských ciest  a ani na lanovkách . Toto ma veľmi prekvapilo . Osobne som s poplatkami počítal . Kartu nám dali v hotely  a je registrovaná na občiansky preukaz . Takže oba dokumenty stačí mať na check-pointe so sebou a dostanete „ticket“ ,ako by ste normále zaplatili.

Druhý deň za krásneho počasia absolvujeme takú tu klasiku vysokohorských ciest ...  www.nockalmstrasse.at   a  Maltahochalmstrasse. Rozpisovať sa moc nebudem . Stojí za to vidieť a zažiť Airwalk , okolitú prírodu, ale hlavne si užiť kvalitu ciest .    Po raňajkách pokračujeme na tretí deň . Ja som to nazval „jazernú“ cestu tromi krajinami . Lago del Predil, Bled , Worthersee , Feldsee, Afritzersee... sú miesta ktoré sme navštívili. Krásny  pohľad na Predil  , okolie Kranjskej Gory , prejazd Loibl pass , výhľad  z www.pyramidenkogel.info sú veci,  ktoré stoja za to vidieť.Nasledujúci deň si dáme trochu „vysokohorskej“ turistiky na blízky  Wollaner Nock a potom presun na www.villacher-alpenstrasse.at . Odmenou je nám úžasný výhľad  . Aj keď nie je úplne jasno neprší a to je dôležité. Zase...  rozpisovať sa nechcem . Je to tu opísané mnohokrát .Ďalší deň si dáme prejazd a leňošenie pri  mori v Lignano Sabbiadoro.  Dovolenku zakončíme v posledný deň  voľným programom . My absolvujeme lanovkový výstup na    www.3laendereck.at  a návštevu Villachu. Dreilandereck  je vrch na spojnici hraníc Talianska , Rakúska a Slovinska.  Je zase krásne počasie a tak sú krásne výhľady na Júlske Alpy , smerom na Villach a Hermagor. Priatelia si večer pochvaľujú špičkové služby v miestnych kúpeľoch www.badkleinkirchheim.at/thermal-roemerbad  .

7 dní strávených na juhu Rakúska  v okolí Villachu ubehli veľmi rýchlo. Toho, čoho som sa najviac v Korutásku bál  -  zlého počasia , nebolo nič ... Absolvovali sme dovolenku v peknom prostredí . Tí Rakúšanie majú tie veci,  okolo cestovného ruchu celkom zvládnuté. Snažil som sa dovolenku naplánovať tak , aby sme sa pozreli  všetkými smermi . Zahrnuli sme do toho aj návštevu jazera Bled a Predilu .Myslím si totiž že to k tým Korutánom tak nejak patrí. Domov a to ešte stojí za zmienku ,  prechádzame cez Turracherhohe a údolím rieky Mur .

Celkovo dovolenku hodnotím veľmi pozitívne . Prešli sme cca do 3000 km . Nastúpali mnoho výškových metrov . Korutánsko poskytuje perfektné vyžitie pre aktívnu aj pasívnu dovolenku v peknom horskom prostredí  . Chcem poďakovať  Eugenovi a Danke za spoločnosť na tejto dovolenke. Určite sa sem ešte vrátime ...