Veľký okruh Škandinávskym poloostrovom

3.7.2013

Zobudili sme sa do príjemného rána s pekným počasím a dali sme si ruskú konzervu. Kemp bol veľmi prírodne zariadený  s trstinovými WC, do ktorých bolo veľmi náročné zmestiť sa. Posledný krát sme došponovali reťaz o pár mm. Pohli sme sa smerom na Tallin, po ceste sme však narazili a uzavretú diaľnicu, ktorú sme šikovne obišli cez lesnú cestičku. Zastavili sme sa v meste Kunda kde sme sa odfotili pri tabuli, no žiadny denník sme nenašli.  Tallin je pekne malé mesto s množstvom kostolov. Na obed sme si dali pizzu v malebnej reštaurácii, kde sa však čašníčka pomýlila a namiesto 2 nám doniesla 3 ale aspoň sme sa poriadne najedli. Po prehliadke mesta sme prešli cez hranice a na noc sme sa ubytovali v kempe za 10 euro, kde bolo strašne veľa komárov a ovadov, ale zato príjemne útulne.

4.7.2013

Ráno nás pán domáci ponúkol, kávou ktorú sme dostali aj napriek odmietnutiu.  Vydali sme sa smerom do Rigi. Pozreli sme si centrum mesta, kde bolo veľa starých budov a pár kostolov. Ďalším naším cieľom bol slávny les Pokani, o ktorom sme počuli všelijaké legendy a strašidelné príbehy, že vraj sa v tom lese mení sama od seba teplota a nachádzajú sa tam geopatogénne zóny.  Na naše sklamanie to však bol úplne obyčajný les a navyše si za vstup aj vypýtali poplatok. Videli sme tam iba jeden zaujímavý stĺp a niekoľko veľkých kameňov. Ďalej sme išli do Litvy, kde sme po ceste museli prejsť aj cez 6 km úsek šotoliny. Ako prvé sme  mali na pláne Horu krížov, posiatu tisíckami krížov z rôznych materiálov a rôznych veľkosti. Bolo to skutočne magické miesto, ktoré takmer naháňalo strach. Pokračovali sme po diaľnici na Vilnius, po ceste sme stretli 2 radary a dokonca nás jeden cvakol. Na noc sme si postavili stan na odpočívadle asi 40 km od mesta.

5.7.2013

Pozreli sme si Vilnius , chceli sme isť pozrieť aj hrad ale nebrali kreditné karty, ani v pokladni lanovky ktorá tam viedla a ani pri samotnom vstupe do hradu, čo sme však zistili až keď sme k nemu vyliezli pešo. V centre mesta opäť nastal problém, keď sme chceli najesť, nikde nebrali kreditky. Keď sa nám konečne podarilo nájsť kebab, kde bol pán ochotný zobrať euro, zahlásil nám že chce 10 ecok  za jeden kebab. Nakoniec sme to vyriešili pizzou  kde konečne brali karty. Nakúpili sme darčeky domov, konkrétne extra hrubé ponožky, ktoré sú pre Litvu typické. Ďalšou zastávkou bola Warsawa, ktorú sa nám podarilo pozrieť po tme, navyše sme tam aj akurát zastihli nejakú pouličnú slávnosť, nakoľko bolo všade kopec ľudí a vystavane pódium. Na večeru sme si dali kebab a zamierili domov. Po ceste sme chceli zastať a oddýchnuť si ale prenasledovala nás búrka a preto sme sa rozhodli potiahnuť to až domov, aj napriek tomu že sme trosku zmokli išli sme celu noc.  Posledné Poľské km v hmle a zime sa nám zdali nekonečné. Na diaľnici pri Piešťanoch sme zistili že  na zadnej pneu vidno výplet. Náš výlet sme ukončili o 10:00, keď sme konečne dorazili do Nových Zámkov.  Napriek obavám zo severského počasia a Ruska sme náš výlet úspešne zvládli. Opäť môžeme odškrtnúť ďalších 11 štátov Európy, ktoré sa nám úspešne podarilo precestovať.

Pár faktov na záver

Celkový počet km: 11702
Najmenej km/deň: Estónsko 165,4
Najviac km/deň : Vilnius -Nové Zamky 1245.8
Priemerná spotreba: 6.3L/100km
Počet litrov benzínu: 750,42 L
Najdrahší benzín: Nordkapp 15,97 NOK (cca 2.10€)
Najlacnejší  benzín: Rusko 30,30RUB (0,69€)
Celkové finančné náklady: cca 1200€/ osoba.