sumoto_leden

Veľký okruh Škandinávskym poloostrovom

11702 km, 11 štátov Mišo(BMW GS 1200 Adventure), Boris Niki (yamaha fz 1 N)

14.6.2013

Na náš výlet sme vyrazili o 5:20 ráno. Počasie bolo prívetivé, aj keď bola trošku zima. Za Brnom nás zastihol dážď akurát vtedy,  keď sme šli do jednej malej českej dediny pozrieť distribútorov amerických aut Mustang. Praha nás privítala teplým počasím a prvý krát sa objavil problém ,že čo so všetkými teplými vecami, do ktorých sme boli naobliekaní. Mesto sme pobehali dosť rýchlo Karlov most ,hrad a dokonca sa nám podarilo zastihnúť Orloj v pohybe. Pri Ústí nad Labem sme sa stretli s Mišom, ktorý nás sprevádzal celý zvyšok cesty. Do Berlínu sme dorazili podvečer, za šera sme popozerali centrum, Brandenburgskú bránu  a Berlínsky múr  a  Mišo takmer stratil telefón, keď si ho za jazdy nechal voľne položený na zadnom kufri. Noc sme strávili v stane na benzínke.

15.6.2013

Noc prebehla bez problémov, aj keď sme ráno mali vlhké steny stanu. Podarilo sa nám stratiť dosť času pri balení karimatiek a spacákov, čo sa však neskôr stalo každodenným problémom počas celej dovolenky. Vydali sme sa smer  Dánsko a Legoland. Po ceste sme zmokli úplne až na nitku. Keď sme dorazili pred Legoland lialo ako z krhly, preto sme sa rýchlo schovali pod striešku pri východe. Ľudia z toho dažďa tak spanikárili, že nekontrolovane utekali  von z parku. My sme tento chaos využili a nenápadne sme sa prešmykli dnu a takto ušetrili vstupné 44€ na osobu. Chceli sme si odložiť bundy a prilby a tak sme hľadali úschovňu batožiny, ktorá však fungovala na bankovky. Mali sme iba novú 5 eurovku, ktorú stroj odmietol prijať. Jeden zamestnanec parku si všimol ako tam bezradne postávame, tak nám prišiel pomoc, my sme však mali srdce v krku či nás neodhalí, že sme neplatili . Našťastie však všetko prebehlo v pohode a aj keď boli už 4 hodiny popoludní stihli sme obehať všetky atrakcie. Ako v každom zábavnom parku aj v Legolande je strašná drahota, jedna kľúčenka 39 DK. Z parku sme si to nasmerovali do Odessi, a v meste Fredericia sme prvý krát videli more. Na noc sme zakempovali v parku za benzinkou.

16.6.2013

Ráno sme zase meškali s balením. Pre nepriaznivé počasie sme museli vynechať hrady a zámky na severe krajiny a  vydali sme sa do Kodane. Je to krásne mesto a veľa sme sa nachodili kým sme prešli všetky pamiatky. Najznámejšou pamiatkou je socha malej morskej víly.  Asi 4 krát nám riadne spŕchlo. Raz keď sme sa pred dažďom schovali pod lešenie, pridružil sa k nám jeden postarší Taliansky pán, ktorý nám začal rozprávať o tom aké zážitky mal keď navštívil Slovensko. Nakúpili sme suveníry a pobrali sa smer  Švédsko. Prešli sme mostom Öresund s celkovou dĺžkou 16 km.  Vo Švédsku nás privítalo chladné počasie s nepríjemným vetrom, v ktorom takmer nebolo možné cestovať.   Kvôli časovému sklzu sme museli vynechať mesto Malmo.  Začalo sa zvečerievať a tak sme hľadali kemp, našli sme jeden za 100 euro, ktorý sme si nemohli dovoliť ale potom sa nám podarilo naraziť na kemp za 180 SEK (20€).
17.6.2013
Zobudili sme sa do slnečného rána a vyrazili do Helsingborgu, kde sme si prezreli radnicu a hrad. Ďalej sme pokračovali do Goteborgu. Navštívili sme múzeum lodí na vode Maritiman, kde sme mali možnosť vojsť aj do ponorky a rôznych  plavidiel. Hlad sme zahnali kebabom u Pakistanca, kde boli samí exotickí hostia.
Námestie a najvyššia budova  nás dosť sklamali, nešlo o nič výnimočné. V poobedňajších hodinách sme  cestovali smer Stockholm. Cesta bola nudná samé lesy a obmedzenia rýchlosti na 70. Nocovali sme v chatke v Jongopingu, ktorá nás vyšla 11 euro na osobu.

18.6.2013

Celý deň sme mali teplé počasie a dobre naladení sme dorazili do Štokholmu. Navštívili sme Vasa múzeum, vstupné 15 euro a mali sme možnosť obzrieť si zrekonštruovanú loď  Vasa z roku 1628. V meste bola  hustá premávka, centrum  veľmi pekné a ulice preplnené ľuďmi. Horko ťažko sme našli Mc Donald, kde sa žiaľ pravidelne stravujeme počas našich výletov, pretože je finančne najdostupnejší nakoľko existujú jednoeurové ponuky. Odchádzali sme o 19:00 a vybrali sme sa do Uppsali, kde sme si pozreli  katedrálu, ktorá bola zatvorená. Keď sme išli spraviť večerný nákup, stretli sme na parkovisku jedného domáceho pána, ktorý nás doviedol do kempu pri jazierku, ktorý  bol zatvorený ale aj napriek tomu sme v ňom prespali a neboli sme jediný.

19.6.2013

Ráno bolo slnečné, ale nám bola aj tak zima, no napriek tomu sa Švédi veselo kúpali v jazierku. Do Osla sme to mali 471 km a 61 km na rezerve kým sme konečne dorazili na pumpu. Odpadla nám matica z držiaku padacieho rámu a tak sme sa zastavili vo Volvo servise a požiadali sme ich o náhradnú . Pri vstupu do Nórska nás zastihol dážď a pršalo až kým sme neprišli do Osla, kde sme sa stretli so Slovákom Braňom, ktorý nás pozval na kolu do Hard Rock Cafe, za ktorú zaplatil neskutočných 6 euro za 2 deci. Celý premočený sme si narýchlo prezreli mesto a hľadali vhodný nocľah . Kemp Oslo za 50 euro nám nevyhovoval, tak sme sa ubytovali 70 km za Oslom v chatke za 450 NOK. V ten večer sme mali prvé veľké sušenie vecí, lebo mokré bolo všetko vrátane šiat, topánok a aj v kufroch stala voda.

20.6.2013

Po dlhej noci sme si museli poriadne oddýchnuť a preto sme sa pohli až po 11:00. Mierili sme do zábavného parku Tussenfryd , ktorý mal byť podľa navigácie vzdialený 17km ale nakoniec bol 60km a opäť sme na rezerve prešli 63 km. Vstup do parku stál 369 NOK a dosť veľa sme sa rozčuľovali nad tým, že úschovňa batožiny bola síce oproti vchodu, ale na konci parku a bola na Nórske mince, ktoré sme nemali. V parku nás zaujala najviac atrakcia  Thorovo kladivo. Do záverečnej sme stihli pobehať všetky atrakcie. Potom sme si ešte raz prezreli Oslo, ale tento krát bez dažďa. Navštívili sme Radnicu, prístav, pevnosť aj kráľovský palác a nakúpili sme suveníry.  Za zmienku istotne stojí F.R.A.M. múzeum s originálom Amundsenovej lode a simulátorom arktických podmienok. Vstupné bolo  80NOK (10€). Naša zbierka sa rozšírila o ďalšiu pamätnú mincu. Pri tankovaní  mi na čerpacej stanici zamávali 3 nórske slečny , ktoré prechádzali okolo autom. Nocľah sme mali na benzínovej pumpe smerom na Larvik

21.6.2013

Ráno nás zastihla riadna  víchrica a pršalo celý deň. Dokonca sme sa mokrí schovali do McDonaldu, kde sme presedeli asi 3 hodiny. Nepochopiac sme cez okno pozorovali  miestneho obyvateľa, ktorý mal na svojom audi A5 otvorený kufor počas najväčšieho lejaku a spokojne sedel vo vnútri.  Na večer sme boli totálne premočení a ubytovali sme sa v chatke v kempe Eger Sund za 450NOK

22.6.2013

Ráno nás privítalo slnečným počasím. Namierili sme si to k pamiatke v Stavangeri k trom mečom Sverd i fjell. Ďalej sme smerovali k vyhliadke Perkenstolen. Po prvý krát sme museli použiť trajekt.  Počasie nám prialo krásne svietilo slnko nechali sme nohavice a prilby na motorke nech vyschnú po daždi z predošlého dňa a vydali sme sa na 2 hodinovú túru strmo do kopca na vyhliadku. Po pár metroch sme stretli jedného staršieho pána zo Slovenska a prehodili sme s ním pár slov. Túra bola dosť náročná a nemali sme na ňu vhodnú obuv ani oblečenie a už vôbec nie kondičku. Preto nám trvala namiesto dvoch, štyri hodiny. Najhoršie bolo, že 10 minút pred príchodom na vrchol začalo liať a zmokli sme ako myši. Z výhľadu nič nebolo nakoľko sa zatiahla obloha a videli sme iba obrovské mraky a mliečnu hmlu. Celí nasrdení  sme sa za dažďa  vybrali smerom dole, klesanie nám sťažoval rozmočený blatový terén, klzké skaly a šmykľavá motorkárska obuv. Horko- ťažko sme sa dostali dole a celá motorka bola opäť mokrá navyše jedna prilba spadla na trávu a dažďová voda v nej stála až po okraj. Druhá sa Niki mokrá vyšmykla z ruky a rozbila na nej plast, našťastie ide iba o kozmetický kaz. Mokrí, hladní a naštvaní sme jazdili veľmi dlho a hľadali sme vhodné ubytovanie. Došli sme až k jednému penziónu, ktorý navonok vyzeral opustene. Na zvuk motoriek sa však zobudil domáci a nakoniec sa nám podarilo prenajať si prerobený apartmán za 65 euro na noc. Všetky veci sme si luxusne vysušili na klasickej piecke na drevo a dokonca sa nám podarilo roztaviť jedno tričko a priškvariť uterák.

23.6.2013

Po dlhom balení sme z apartmánu odišli o kolo 12stej. Po ceste sme prešli tunelom, v ktorom nás prekvapil kruhový objazd. Mali sme v pláne prejsť aj cez most, ktorý na mape bol ale v skutočnosti nebol dostavaný, preto sme sa museli nalodiť na trajekt. Prekonali sme aj najdlhší tunel na svete, ktorý ma 24,5 km, upútali nás v ňom hlavne krásne farebne osvietene odpočívadlá. V ten deň sme prešli asi 75 km tunelov a videli sme kúsok modrého ľadovca. Na noc sme sa ubytovali v chatke, 300 NOK za noc.

24.6.2013

Na raňajky sme mali konzervu tuniaka, bez pečiva nakoľko sme nenašli obchod. Chceli sme pozrieť ľadovec Jostednal Bren ale nenašli sme cestu. Minuli sa nám všetky zásoby, tak sme museli navštíviť obchod, ktorý bol však strašne drahý.
Na porovnanie jeden balík mentosu stál v prepočte  1,50€. Neskôr sme dorazili do Geirangeru, kde bolo nasnežené a snehu sme sa mohli konečne aj dotknúť. Táto oblasť má nádhernú prírodu a výhľad ponuka skutočné skvostnú scenériu. Trajektom sme sa preplavili na Trollsteigen a previezli sme sa na slávnej ceste trolov ale žiaľ sme žiadneho nestretli. Neskôr nás zastihol dážď. Ďalším trajektom sme prešli k Atlantickej ceste, kde sme stretli motorkárov na Jawách z Pobaltia. Atlantická cesta je celkom pekná plná plytčín a peknej prírody. Prešli sme cez platený tunel bez zaplatenia aj keď pokladník na nás mával aby sme zaplatili. Museli sme opäť isť trajektom čo sme nečakali, a Niki sa podarilo roztrhnúť nepremokavý oblek.  Do kempu sme prišli  na rezerve, platili sme 400 NOK a k izbe sme mali k dispozícii aj miestnosť na sušenie, ktorú sme celú zabrali našimi mokrými vecami.

25.6.2013

Odchádzame o 12:00 smerom  Trondheim , Mo  I Rana.  Spočiatku  sa rýchlosť pohybovala okolo 70km/h, našťastie sa rýchlosť ustálila na 100km/h. Chladné počasie nám napovedalo , že polárny kruh sa pomaly približuje.  Niki videla prvého soba.  V podvečerných hodinách nás opäť zastihol dážď.    Vo večerných hodinách sme si chceli pozrieť  ľadovec  Svartisen.  Bolo 23:30 keď sme sa rozhodli , že obchádzka 15 km nám za to stojí. Odbočili sme k ľadovcu , no to sme nevedeli že sa tam nenachádza žiadny kemp a pochopiteľne v noci sa tam nedostaneme nakoľko  sa k nemu  ide loďou.   Cestou späť sme sa začali obzerať po nocľahu. Cestou sme našli kemp, kde na recepcii bol kľuč od chatky s cenovkou 450 NOK . Bez váhania  sme sa ubytovali.

26.6.2013

Privstali sme si s myšlienkou odísť skôr ako sa majiteľ zobudí,  to sme nevedeli  že je ranné vtáča. Pri belení nás  znepokojil stav zadnej pneu  a reťaze, ktorý sa veľkými krokmi blíži k nule.  V doobedňajších hod

inách sme  konečne pretli  Nórsky polárny kruh.  Zastavili sme sa v drahom suvenirshope, kde sme kúpili drobnosti spravili pár fotografií pri pametníkoch a pobrali sa smer Bodó. Našli sme prístav trajekt odchádzal cca o hodinu. Trosku sa to natiahlo , nakoľko riešili problém s rampou na trajekt. Lístky predávali priamo pred vstupom. Suma 450 NOK moto+2 osoby. Cesta na Lofoty  trvala asi 3 hodiny, počas ktorých sme si oddýchli  a pozorovali fjordy.  Pri výjazde sa mi podarilo oprieť  nohavicami a bundou o čerstvo namastenú časť trajektu.  Lofoty boli nádherné fotiť  by sa dalo takmer všetko  každý pohľad bol ako z pohľadnice. Sieť čerpacích staníc bola veľmi riedka a aj keď pumpa bola, tak bola zatvorená. Mojej yamahe prvý krát „došla šťava“ po úctihodných 71km na rezerve. Ešte dobre že Mišo mal bandsku.   Stanovať sme sa  rozhodli pri výjazde z Lofotov.  Ukázali sa niektoré nové nepriaznivé udalosti.  Karimatky husky   cez noc vyfučali. Termovložka v nohaviciach   ktoré boli použité 10ty deň sa roztrhla.

27.6.2013

Ranná teplota nám dala pocítiť, že sme nad polárnym kruhom. Po raňajkách  sme umyli riad v jazere  a pobrali na sever. Konečne sme videli soba priamo na ceste.  Zastavili sme a fotili ho , v tom sa k nám pripojil Rakúsky motorkár na Africa Twin, ktorý ,  ma tiež na pláne Nordkapp a Rusko. Keď nás sob zbadal preskočil zvodidlá a pobral sa preč.  Za mestom Alta sa krajina zmenila neboli stromy  viac menej rovina pustatina. Ubytovanie sa nám podarilo zohnať vo večerných hodinách za 350 NOK. Pán domáci musel počkať na cenu a povolenie od manželky aby nás mohol ubytovať. Bolo nám jasné kto u nich doma rozhoduje.  Sprchy boli zadarmo , čo sme uvítali , nakoľko všade boli na mince, ktoré sme nemali lebo sme všetko platili kartou.  Noc ani nenastala keďže o 23:48 bolo vonku slnko a popoludní.

28.6.2013

Od Nordkappu nás delí  posledných 200 km. Cestu sme si užívali vychutnávali sme si nehostinnú krajinu sobov , ktorý boli na ceste pri ceste všade.  6km tunel  ktorý je 212mpm bol bezplatný. Posledné tankovania v najsevernejšom meste pred Nordkappom nás prekvapilo, za 1 L benzínu  si brali 2,10€. Vstup na stál 33 € . Tak ma zaskočila táto cena že som aj zabudol použiť fintu , že som študent.  Počasie sme  krásne slnečné. Suvenirshop bol  abnormálne predražený  mikina od 70 eur s podobne.  Pri návrate z Nordkappu  sme stretli partiu slovenských  motorkárov ktorý  šli opačnú trasu ako my.  V podvečerných hodinách sme  opustili krajinu fjordov a prešli do Fínska.  Kvôli stavu   reťaze sme museli vynechať Fínsky polárny kruh a santovu dedinu a mierili na mesto Avalo. Krajina bola nudná stále iba lesy. Pri ceste boli 2 stĺpy, medzi ktorými keď sme prešli spustil sa alarm. Predpokladali sme že to je kvôli zveri. Kemp sa nám podarilo zohnať za 48eur za chatku.  Prvý krát sme mali problémy s premnoženými komármi.