Nordkapp na Hondě CBF 500

Rady a postřehy (subjektivní, takže berte s rezervou):

• na severu prakticky každý umí anglicky, takže kdo vládne aspoň základně tímto jazykem, nemá nikde problém se domluvit
  • doporučuji mít s sebou víc platebních karet, pokud možno i nějaké embosované, kartou Visa Electron šlo sice platit skoro všude, ale ne úplně všude
  • benzínky ve Švédsku a Norsku jsou přes noc zavřené, ale na většině z nich jde koupit benzín pomocí karty, Ve Švédsku mi takto fungovala Visa Electron, v Norsku už ne
  • v Norsku a Švédsku je dovoleno jednu noc kempovat kdekoli, mimo soukromou půdu a ne blíž než cca 150 m od nejbližšího obydlí. Najít místo na přespání tak obvykle není tak těžké, i když někdy to chvilku trvá (sice je všude spousta místa, ale mají málo polních cest apod.)
  • výhodou Norska je nízká kriminalita (mimo velkých měst), takže je možné spoustu věcí nechat na moto bez dozoru
  • lidi v Norsku jsou velmi příjemní a přátelští a rádi pomohou
  • většina přívozů a trajektů má zvláštní vyhrazené místo pro motorky, tak se nenechte odradit, pokud je seřadiště plné aut, za optání nic nedáte a místo pro motorku se najde vždycky
  • na vaření doporučuji plynový vařič – vaří rychle, spolehlivě, bezpečně a zabírá málo místa, náhradní kartuše není problém sehnat na benzínkách či v některých obchodech
  • doporučuji kvalitní nepromok, nejen proti větru, ale taky proti zimě
  • maximálně se mi osvědčil návlek (nákrčník ) na krk Cold Killer, byl jsem zvyklý na šátek, ale tohle je extrémně funkční věc, kdyby neexistoval, musel bych ho asi vymyslet..
  • stejně tak se mi osvědčil motoválec Louis a kufry Kappa, oproti textilním brašnám tisíckrát lepší
  • dle mě je nejlepší kombinace GPS + mapa, oboje má svoje velké výhody a nejlépe se cestuje s oběma
  • na sever doporučuji nějaký kvalitnější stan a teplejší spacák, není tam sice tak extrémní zima, ale není nad to mít jistotu tepla na noc
  • rozhodně doporučuji nějaké kvalitní termoprádlo, když je zima, tak zahřeje a při propocení rychle schne
  • pro sólo cestovatele (ale i pro jiné) doporučuji zvážit nákup asistenční karty, já jsem si kvůli této cestě pořídil tříměsíční, pro celou Evropu, od UAMK, zajistí to (aspoň mně) klidné spaní