Na Hondě do Alp? Jedině v doprovodu Jawy a AJS z roku 1929!

Krátké vyprávění o majitelích motocyklů - veteránů, kteří se svými stroji průměrného stáří 64 roků doprovodili kamarádku do Alp.

Letošní rok nejsem rozhodnutý, kam vyrazím na moto, a zda vůbec někam vyrazím. Občas padne nějaký návrh od mých kamarádů a i já mám několik typů na výlety. Ale plány jaksi nejsou dosud žádné, nechávám tomu volný průběh. Až někdy na přelomu června a července, tedy během plné motorkářské sezony, přichází od Jiřího konkrétnější nápad, že pojede s jeho AJS z roku 1929 na Grossglockner. Tuhle vysokohorskou silnici už mám projetou dokonce několikrát. Dosud vždy jen ze severní strany, ale nikdy jsem nejel až na druhou stranu do Heiligenblut. Takže je rozhodnuto. Jasno mám i o stroji, kterým pojedu, je to osvědčená jawa 350 panelka s pavem. Dále se k nám připojí náš kamarád Honza s jawou 250 kývačkou, taktéž s pavem a Jirkovo sestra Alice na Hondě. Cože? Honda v Alpách?? No, nakonec proč ne, když bude mít jako doprovod 2 jawy a AJS z roku 1929, tak by to zvládnout mohla... Zlí jazykové tvrdí, že tahle moderní motorka dělá doprovod těm našim „chrchlům“, ale my 3 chlapi si stejně myslíme, že je to přesně naopak. Moje jawa z roku 1964 je provozuschopná vlastně kdykoliv a kamkoliv. Přesto přípravu tentokrát beru trošku vážněji. Rozhoduji se zkontrolovat předstih a vyměnit ojetou pneumatiku na pavu. Novou jsem před časem koupil kdesi na veteránské burze a leží mi v garáži. Předstih totálně rozšteluji, abych zjistil, že předtím byl naprosto v pořádku. Dlouhou dobu ho vracím zas do původního stavu. Znovu se potvrdila moudrost, že není třeba opravovat věci, které fungují. Radost z nové pneumatiky mi zkazil kamarád, když se jen tak náhodou mezi řečí zmínil, že tahle pneumatika je určená na ruční kárku nikoliv na motocykl a že maximální rychlost je 20 km/h. Nasazuji tedy zpět tu původní. Motocykl se tak dostává do stavu před servisními zásahy a tedy je připraven vyrazit.

Účastníci:
Jiří, AJS z roku 1929