Korsika 2013

Na Korsiku jsem chtěl jet už dávno,ale pokaždý jsem s kamarádama jel jinam.Minulý rok jsme se s Vojtou domluvili,že další dovolená na motorkách bude na Korsice a od zimy jsem začal plánovat cestu a místa,který bych chtěl na Korsice navštívit.

1.den

Ráno bylo zataženo a zima,ale nepršelo.To bylo dobře.Včera jsem kontroloval počasí na netu a na idnes.cz psali,že pravděpodobnost srážek kolem Plzně je téměř nulová.Omyl!Než jsme dojeli do Plzně,byli jsme durch.Kromě Vojty jsme si už nepromoky nebrali,už to ani moc nemělo smysl.Za Plzní přestalo pršet a silnice byla za chvíli taky suchá.Byla to nudná jízda po dálnici a když jsme se blížili k Bolzanu,sjeli jsme z dálnice a začali jsme hledat kemp.V 19.00 jsme našli kemp SEISER ALM a postavili stany.Místo pro stany bylo ve stráni.

Dnes ujeto :  683km

2.den

V noci byla zima.Teploměr,který je na budíku,co si vozím s sebou,ukazoval 8stupňů.Spacák klouzal po karimatce,protože jsem spal z kopce a tak jsem se v noci odrážel nohama od stěny stanu,abych se zase dostal nahoru.Ráno bylo jasno a vypadalo to na nádherný den.Měli jsme v plánu si projet nějaký passa a večer dojet do Livorna.Když jsme prvních 20km do Canazei jeli asi skoro dvě hodiny,bylo nám jasný,že jinak než po dálnici se do Livorna dneska nedostaneme.Teď už cesta utíkala rychle.Asi 100km před Livornem začalo pršet.Naštěstí jsme stačili nasadit nepromoky a pokračovali jsme dál.Jak jsme přejeli hory a přiblížili se k moři,přestalo pršet a bylo krásně.Bylo 19.00hod a my jsme v Livornu začali hledat kemp.Po troše bloudění jsme kemp našli a stany jsme stavěli už za tmy.Zem byla tvrdá a kamenitá a kolíky nešly ani zabít.Najíst,umýt a spát! Ráno je brzy budíček.

Dnes ujeto 540km

3.den

Ráno jsem se probudil první v 5.00hod.Než jsem se umyl,vstal i Vojta s Pavlínou.Rychle jsme sbalili stany a vyrazili na trajekt.Brána z kempu byla zavřená a nikde nikdo a to mě paní na recepci včera ujišťovala,že brána bude otevřená.Nakonec jsme vyjeli vchodem pro chodce,kam se Vojtova motorka s kuframa vešel jen o pár centimetrů.Hned po výjezdu z kempu moje navigace nezklamala a navedla mě jinam.Kouknu do zrcátka a Vojta s Pavlínou nikde.Chvíli jsem čekal a pak jsem jel dál a doufal jsem,že se potkáme u trajektu.Navigace mě navedla zase kolem kempu a pak už jsem cestu našel i bez ní.Za chvíli jsem dojel Vojtu s Pavlínou.Trochu jsme bloudili,ale nakonec jsme přístav našli a stihli trajekt.Po čtyřech hodinách jsme byli na Korsice.

Vymotali jsme se z Bastie a jeli jsme na St.Florent.Našli jsme první kemp,ale moc se nám nelíbil a tak jsme v navigaci našli další a pokračovali jsme dál.Dojeli jsme do kempu A Stela a ten se nám líbil.

Dnes ujeto : 91km

4.den

Na dnešek jsme měli v plánu výlet po Korsice.Nasnídali jsme se a vyrazili jsme na cestu.Jeli jsme přes město Oletta přes Folelli a pak jsme odbočili do vnitrozemí.Jeli jsme krásnou přírodou,silnice samá zatáčka.Byla to paráda.Jeli  jsme mezi skálama,u silnice se pásly krávy a chvílema jsme měli co dělat,aby jsme do nich nenarazili.Kolikrát jsme projížděli zatáčkou a za ní na silnici stála kráva.Silnice byla plná kravských hoven a měli jsme so dělat,aby jsme se jim vyhli.Pak jsme jeli po silnici D147 na Monte Cinto.Byla to nádherná cesta,v horách,samá zatáčka a pomalé stoupání do asi 1400metrů.Při návratu jsme odbočili na vedlejší silnici a jeli jsme krásnou přírodou,kde kromě krav nikdo nebyl.Po návratu do kempu jsme si šli ještě zaplavat do moře.

Dnes ujeto : 293km

5.den

Ráno jsme se nasnídali a vyrazli jsme na výlet na Cascade des Anglais.Jeli jsme po hlavní silnici,aby jsme tam byli brzy.Kaskády jsou nádherný.

Byly asi 20minut pěšky od silnice.Jezírka s nádherně čistou vodou,ale brutálně studenou.I tak jsme se v nich koupali a za chvíli nám to ani nevadilo.

Odpoledne jsme vyrazili na cestu zpět do kempu.Projížděli jsme pouští a Vojta nám připravil kulinářský zážitek.Zastavili jsme u kaktusu a Vojta utrhl plod kaktusu,rozřízl ho a ať ochutnáme dužinu.

Zapomněl nám ovšem říct,že si máme dát pozor na malé ostny,které jsou na povrchu.Pozdě!Už jsme je měli zabodaný ve rtech a Pavlína i v jazyku.Večer jsme jeli do St.Florent na večeři.

Dnes ujeto : 267km

6.den

Ráno jsme všechno sbalili a vydali se na cestu dál.Jeli jsme do Calvi a odtud krásnou silnicí podél moře.Projížděli jsme vesnicí, já jel první a vyběhl na mě malý pes,co ležel u silnice.Projel jsem a čekal jsem,jestli se zakousne Vojtovi do nohy.Po pár metrech ležel u silnice pes jako tele.Čekal jsem,co bude dělat,protože ten by mě hravě sundal z motorky.ale jen zvedl hlavu a podíval se na mě.Cesta byla úžasná,samá zatáčka,až do města Piana,kde jsme začali hledat kemp.10km za Pianou jsme našli rozlehlý kemp,který se nám líbil.Našli jsme si místo ve stínu pod stromama,postavili stany,vybalili věci a šli jsme k moři.K moři to bylo asi 10minut pěšky a byla tam nádherná písčitá pláž.

Po návratu ke stanům jsme zjistili,že těsně u stanu putujou asi tisíce mravenců a máme je i pod nohama.Odkolíkovali jsme stany a posunuli jsme je o pár metrů dál,mimo migrující mravence.To jsme ale měli zase stany na sluníčku.Lepší než v mraveništi.Večer jsme šli do restaurace u pláže.Byla to hezká restaurace uprostřed ničeho,kam chodili asi jen lidi z kempu.Uprostřed restaurace bylo veliký akvárium a v něm bylo několik langust a humrů.Na ty naše peněženky nebyly připravený a tak jsme si dali pizzu.                          Dnes ujeto : 183km

7. den

Dneska jsme si naordinovali odpočinkový den.Celý den jsme se váleli u moře.

Dnes ujeto : 25km

8. den

Na dnešek jsme měli naplánovaný další výlet.Po snídani jsme vyrazili na cestu.V Pianě na parkovišti jsme se bavili s francouzským motorkářem a ten nám poradil cestu kaňonem podél řeky.Rozhodli jsme se,že tam pojedeme.V Portu jsme odbočili na silnici D84 a jeli jsme krásnou silnicí.Občas jsme na silnici potkali kozy,ale hlavně tady bylo hodně prasat potulujících se po silnici.

To bylo všechno dobrý,ale horší bylo,když kolmo k nám stál na silnici černý býk.S Vojtou jsme zastavili a nevěděli jsme,co máme dělat.Pak se býk otočil čelem k nám a to už jsme byli bezradní.Nebylo úniku a býk stál uprostřed silnice na dělící čáře.Vojta se rozjel a projel kolem býka.Ten se za ním jen otočil.Rozjel jsem se taky,projel kolem něj a býk se ani nehnul.

Měl jsem celkem srach a představoval jsem si různý koridy a jak mě ten býk sundá z motorky.Pak jsme našli cestu,kterou nám poradil francouz.Jeli jsme přes městečko Vico,ve městečku Murzo jsme odbočili a nedotčenou přírodou jsme jeli dál přes vesničku Rosazia do Azzana.Byla to úzká silnice v horách a nikde nikdo.

Byla to nádhera.Pak jsme potkali dalšího býka s krávou.Měl jsem z předchozího setkání s býkem trochu strach,ale tenhle býk se nás bál víc,než my jeho a utíkal před námi.Na silnici na značkách vysely kůže ze stažených zvířat.Pak už jsme najeli zase na pobřeží a jeli jsme do kempu.Byla to nádherná vyjížďka.Večer jsme v kempu potkali motorkáře z Prostějova a tak jsme s nima kecali.

Dnes ujeto : 208km

9. den

Ráno nás čekalo naše oblíbený balení stanů.Najedli jsme se vyrazili jsme na cestu.Jeli jsme po pobřeží směrem na Ajaccio a pak jsme odbočili do vnitrozemí směr Bonifacio,aby jsme si užili zatáček.Byla to krásná cesta.Pak se mi povedl pěkný kousek.Chtěl jsem zastavit na plácku u silnice,aby jsme se podívali do mapy kam dál.Byl tam jemný písek a jak jsem brzdil přední brzdou,zablokovalo se mi přední kolo a motorka byla na zemi.Hledali jsme kemp kolem Bonifacia,ale žádný se nám nelíbil a tak jsme se rozhodli,že pojedeme na Porto-Vecchio a tam najdeme nějaký kemp.První dva kempy se nám nelíbily a tak jsme to zkusili podle navigace a jeli jsme na Plage Rondinara a tam jsme našli hezký kemp.Pláž byla asi 15minut pěšky od kempu,ale to nám nevadilo.

Dnes ujeto : 255km

10. den

V noci začalo poprchávat a tak jsme raději sebrali prádlo,co jsme měli venku.Za chvíli začala brutální bouřka.Pod stanem mi tekla asi 5cm hluboká řeka.Byla to voda,která stékala z vyšších míst.Poprvé jsem spal na vodní posteli.Podlážka stanu byla zvednutá a cítil jsem na dotek,jak mi pod stanem protéká proud vody.Ve stanu jsem měl naštěstí sucho a Vojta s Pavlínou taky.Ráno ještě poprchávalo a moc se nám ze stanů nechtělo.Pak začal zase pařák a my jsme vyrazili do Bonifacia.Bonifacio je nádherný město.V přístavu kotví luxusní jachty a na kopci za hradbama je staré město,plný úzkých uliček plných krámků,kavárniček a restaurací.Z hradeb je vidět pobřeží Sardínie.

Dnes ujeto : 41km

11.den

Na dnešek jsme měli v plánu další vyjížďku.Vyrazili jsme na Porto-Vecchio a tam odbočili na silnici D368 a jeli jsme směrem na Zonzu.Silnice se hezky klikatila a ze Zonzy jsme jeli na město Solenzara.

Cestou jsme u silnice potkali stádo prasat a byla to velká atrakce.Stálo tam plno aut a lidi chodili mezi prasatama a krmili je.

Dnes ujeto : 156km

12. den

Ráno nás čekalo zase balení stanů a vyrazili jsme do Bastie.Byla to nezáživná cesta po hlavní silnici.U Bastie jsme si našli kemp San Domiano a jeli se podívat do města a hlavně zjistit,v kolik nám jede trajekt a odkud odjíždí.

Dnes ujeto : 219km

13. den

Dneska jsme si přispali.Bylo zataženo a neměli jsme kam pospíchat.Celý den jsme pak byli u moře a užívali jsme si posledního sluníčka.Večer jsme si jeli koupit lístek na trajekt.Dojeli jsme na terminál a už tam byla fronta lidí a téměř se nehýbala.Když jsem přišel na řadu,vytiskla mi slečna lístek a řekla si o 127,-Euro.To bylo 3krát tolik,než stál lístek na Korsiku.Večer jsme šli na pizzu,poslední jídlo na Korsice,kde nás brutálně štípali komáři.

Dnes ujeto : 17km

14. den

Ráno budíček v 5.30,za tmy rychle zabalit a vyrazit na trajekt.Přijeli jsme k trajektu o hodně dřív a to jsme netušili,že to bude trvat skoro 3hodiny,než se dostaneme na trajekt a ten bude mít hodinu zpoždění.Najížděli jsme na trajekt motorky jako poslední a už by se tam nevešlo ani kolo.Konečně jsme vypluli.Loď se houpala ze strany na sranu,ale nám to naštěstí nic nedělalo.Seděli jsme uvnitř v restauraci a z okna na obzoru bylo vidět,jak se loď houpe.Vojta měl strach o motorku.Než jsme vyjeli z trajektu bylo 14.00 a my jsme věděli,že nás zase čeká dálnice.Najeli jsme na dálnici a jeli směr Trento.Kolem 19.00 jsme odbočili na Rovereto a začali jsme hledat ubytování.Už jsme nechtěli stavět stany a hledali jsme nějaký penzion.Za chvíli jsme našli malý hotýlek za rozumnou cenu.Jen co jsme se ubytovali,šli jsme se najíst a přišla bouřka a my jsme byli rádi,že nejsme pod stanem a motorky jsme měli v garáži.

Dnes ujeto : 412km

15. den

Ráno bylo sucho a tak jsme po snídani vyrazili na cestu domů.Byla to dlouhá cesta po dálnici a po 19.00 jsem byl doma.

Korsika je nádherný ostrov a určitě se na něj zase podívám.Je to daleko,ale stojí to zato.Po Korsice jsme najeli skoro 1800km a i tak mám pocit,že jsme toho moc neviděli.Kempy jsou za příznivou cenu 13 - 18,- Euro za osobu,stan a motorku.