Ako som NEprešiel okolo Francúzska

VRÁTIT SE ZPĚT KE ČLÁNKU

mates750 (0) napsal 01.05.2019 v 11:01

V časoch bývalého režimu sme na fichtloch po našom pionieroch a mustangoch pouzivali igelitové vrecia z troma dierami ako pršiplášť a sklenikovy efekt ešte aj zohreje. No dnes mam pršiplášť ... chodím nakupovať do ostereichu pravidelne (som Bratislavčan čistý)lebo maju nižšie ceny a hlavne skrz decká aby nezrali Éčka lebo nám v ost bloku to tak chutí že mi máme ine chute tvrdí komisia eu...aj sprchový gél nam za chvilku vyrobia bude sa volat cikloon B. Fašizmus neskončil...ale späť k téme ... Mat BMW a rozpočet 20€ na deň...??? Som sa flakal po zapadnej Európe v časoch (1993)bez internetu a navigacie na 20 ročnej motorke a z igelitovim vrecom v ruksaku keby pršalo ... A marky, doláre a šilingy v cervenej Adidas ladvinke aby bolo za čo dýchať tú čerstvú slobodu...
No neviem ... celé sa mi to zdá zvláštne v nedávnej dobe a zaujma ma jedno ten paradox...stan deravý Tesco, oblečenie kožené premokave bez pršiplášťa spacak na saharu...a na Yamahe 125 to by som chápal. Lebo šecko na hovno...a zrazu BMW GS ??? Top moto na cestovanie ... prečo tam nedoslo k omylu a nespravnej voľbe... kamoš požičal???

Ináč to si kúpil na zaklade čoho

TonySK (83) napsal 19.04.2019 v 11:00+1

Dobre napisane! Na niektore skusenosti treba hodnotit s odstupom casu, s chladnou hlavou Ako ked nasa triedna na strednej skole rozdavala dvojky zo spravania a hovorila "chlapci, nevadi, po rokoch sa z toho budete smiat." V tom momente sme si vsetci mysleli, ze je cista pi*a... Po 20 rokoch je vsetkym jasne, ze mala pravdu

BaboonCZ (1) napsal 18.04.2019 v 12:17

Dobré čtení a připomnělo mi to mojí 9-ti denní cestu po ČR s týden starým řidičákem na velkou motorku :D jen já a bývalá přítelkyně :D na popojíždění v koloně směr Praha-Plzeň v hustém dešti, bez pořádných věcí a s problémem udržet motorku :D

OKATAMURA (0) napsal 18.04.2019 v 11:13

My, co jezdíme sami, neseme jenom sami odpovědnost za svá rozhodnutí (někdy špatná).

Tez (0) napsal 18.04.2019 v 10:06

Díky za pěkný čtení
Jenom teda poznámka k těm cenám, vloni jsem jezdil hodně na služebky do Bratislavy a překvapuje mě, že se Slovák diví těm částkám, které jsou zmíněné v článku. Oběd pod 5€ je v Bratislavě spíše výjimka a ubytování pod 50€ na noc prakticky zázrak.

Hnilda (36) napsal 17.04.2019 v 23:06

No chlape co dodat někdy to takhle na motorce máme počasí si nikdo z nás nevybere a já se přiznám že jsem na své první cestě na GG zažil skoro to samé jel jsem nepřipraven na ruce si dával sáčky z koše jaká mi byla zima vyhřívané ručky jsem samozřejmě neměl tehdy jsem to považoval za zbytečnost a sotva jsem dojel třesoucí se zimou domů je to prostě o výbavě ale to zjistíš až po takové zkušenosti jinak dík dobře jsem si početl

PetNed (37) napsal 17.04.2019 v 11:58+1

čauki,
člověče, líbílo se mi to. Já měl to štěstí, že mi při mém prvním a ještě k tomu osamoceném výletě všechno klapalo. Jo, pršelo atd., ale vše jelo.
Trochu mne zaráží ta neochota používat navigaci. Už staří námořníci používali kromě map sextant. A myslím, že se necítili být na něčem ochuzeni (joke ). Prostě mám nahozenou kostru trasy a jedu. Nemusím do té navi koukat celou cestu jak trubka a případně pak nabuřit díky tomu do nějakého auta přede mnou (opět joke ). Jenom si průběžně kontroluji směr a hlavně při průjezdech městem nebo na křižovatkých neřeším. Čas, který získám tím, že zbytečně nebloudím, ztratím kocháním se, zastávkama atd.
A na čem bych nešetřil, je barák a postel - peřina. Tedy stan, karimatka a spacák. Může se stát, že mne počasí zavře na nějakém místě více než na jednu noc. Ve stanu, kerý protéká, na karimatce, která neizoluje a nedává alespoň nějaké pohodlí a hlavně spacák, kerý mne nezahřeje, to prostě nejde. Howgh ...
Držím palce do dalšího putování, bo vo tom je ...

Targus (430) napsal 16.04.2019 v 21:14-4

Destroyer

V tom, cos napsal dnes v 09:27 jsem s tebou nucen souhlasit.
Bohužel.
Do puntíku.

Z motorkaření se stala snobárna, společenský status.
Je to škoda...

Destroyer (237) napsal 16.04.2019 v 09:27+2

Ďakujem Vám za komenty a za pochopenie príbehu. Niekto niekde napísal, že tá najpodstatnejšia časť cestovania sa odohráva v tvojej hlave. Mal úplnú pravdu. (Jets - nebol si to náhodou ty?)

Záverom len dodám: Cestovanie na motorke nieje zadarmo - ako napríklad keď na lietadle preletíš pol Európy za 2 hodiny. Niekto tomu hovorí cestovanie. Na motorke spoznáš a prejdeš každý kilometer svojej cesty. Keď som jazdil v 15. na babette, alebo kamošovom pionieri a obdivoval veľké motorky, motorkárov bolo čo by sa ich za nechet vošlo. Dnes je motorkárčenie akési fancy, trošku sa zodvihne teplota a motorky vyťahujú všetci, aj tí, ktorí pred 10 rokmi motorkára spomenuli jedine pri skypení žlče keď ich predbehol v kolóne. Dnes je to taký spoločenský status - aj ja som bajker, ten najväčší, samozrejme. Časy boli iné a dodnes si pamätám ako som obdivoval chlapa na Ducati Monster pred 18-timi rokmi, bol jediný v okrese. Dnes ľudia cestujú len preto že majú na to zdroje a potrebujú to zdieľať niekde na fejzbukoch a instagramoch. Nemajú záujem poznať, zažiť, prežiť. Hovorím tomu - instantné cestovanie. Preto som chcel napísať aj trošku iný príbeh Svet nieje vždy ružový a obloha modrá.

Kolama dolů a prajem všetkým peknú sezónu 2019 !!

FrancisR (22) napsal 16.04.2019 v 07:55+2

Finč: Při čtení tohoto cestopisu byl u mě stejný sled emocí, po prvním odstavci si říkám "další ubrečený Slovák" (neberte to osobně, bývalí krajani, a vzpoměňte na nedávný popis cesty do Gruzie ), čtu dál, od šlapek to začínalo vypadat slibně a ráno po Sangrii mě opravdu rozesmálo.

Destroyer: Co tě nezabije, to tě posílí aneb neexistují špatné zážitky, to bys musel být mrtvý. Pokud jsi přežil, posunulo tě to k lepšímu

jets (521) napsal 16.04.2019 v 07:42

Targus - na vysvětlení, mě samota vůbec nevadí, právě naopak, samota pro mě znamená svobodu v cestování, dělám si co chci a nemusím dělat kompromisy. Psal jsem to proto, že Destroyer pro mě opravdu dobře vysvětli pocity které mu samota přinesla...

Finč (89) napsal 15.04.2019 v 21:43+1

Zprvu jsem myslel, že to nedočtu. Kritika tesco stanu - co by od něj člověk taky čekal, že? Šitovej spacák už mě nepřekvapil Ceny v Bille - s tím si dovolím nesouhlasit, i když je fakt, že my nakupujem spíš v Lídlu, Špáru nebo Penáči, tak vlastně nevim Počasí si člověk nevybere, a když vezmu jakou my máme ve svý podstatě kliku, tak ty jsi měl přesnej opak
Ááále... od stórky s posranejma gatěma se ten ubrečenej cesťák rozjel a mě fakt pobavil

A k tomu cigáru... Mě takhle nejlepší kámoš kdysi do nádrže hodil nedokouřenýho vajgla. A to jsem se teda málem posral taky

Targus (430) napsal 15.04.2019 v 21:16+3

jets

Samotu snáší každý jinak. Na samotce jsem seděl 6 dní na vojně a nějak extra mě to nesejřilo. A dlouhé Rusko mi běžně trvalo od tří do šesti týdnů. Jsem toho názoru, že než mít blbého parťáka a zvládat pak ponorku, je mnohem lepší být sám.
Záleží na povaze daného jedince.

Targus (430) napsal 15.04.2019 v 21:05+3

Destroyer

Co tě nezabije, to tě posílí.

Co nechápu, proč dodnes lituješ "ztraceného" času.
Nebyl ztracený, do konce života nebudeš vědět, jestli se ti tahle těžce nabytá zkušenost nebude hodit.

Ze svého pohledu hodnotím tvůj výlet tak, že ti chyběly dva roky pakárny v ČSLA. Všichni jsme na vojnu nadávali, ale většině z těch, kteří ji absolvovali, pomohla zjistit, kde jsou jejich limity.
Jízda bez bez pořádné mapy - bez komentáře. Radši bych obětoval 10 - 15 éček na pumpě a pak 2 dny nežral, ale byl bych v klidu.

Závěr - správný cesťák není o cestě samotné, ale o zážitcích. Ať negativních, anebo pozitivních, na tom až tak nezáleží.
Ty sis jich dopřál vrchovatě.

spike-cz (136) napsal 15.04.2019 v 19:43

Destroyere klobouk dolů za tu upřímnost. Každý cestovatel samotář musí někde složit maturitu a ta Tvoje byla věru nelehká. Miluju tzv. lehkovážně cestovat, někdo to naopak nechápe, každopádně tleskám Tvému výkonu a těším se na vlastní letní toulání kolem Alp.

majky72 (131) napsal 15.04.2019 v 15:50

Elvis78: nikdy nepochopim ako môže niekto ist niekam kde to nepozna a nezobrat si mapu popritom je to fakt zanedbatelna zataž a spoliehat sa na gps ktore môže kedykolvek v najnevhodnejšiom okamihu vypovedat službu ja sa bez mapy nepohnem od dôb ked som ako chalanisko preskumaval hory v mojom okoli a na bajku jazdil ČeskoSlovensko

Destroyer: dik za cestopis po jeho prečitani som rád že moja prva cesta na motorke viedla smerom do Pobaltia. Nič som neplanoval mal som dva tyždne volno, jedno poobedie po burke vyšlo slnko zobral som mapy nastartoval motorku a išiel, žiadny ciel iba ist čo najdalej na sever a možno ak to pôjde dobre dôjst do Rigi ak ešte lepšie tak aspoň sa približit Tallinu, naštastie z predošlych autovyprav na Balkán som vedel že naplanovaná trojdnová cesta na Albanske hranice trva tyždeň ...nakoniec som "objavil" Mazury kde som sa zdržal tri dni, seba a to že cestovanie osamote môže mať svoje čaro ... a Riga ? Otočil som sa 100 km pred nou a išiel domov proste mi chybal ten míč na trudomyslnost ale aj tak na tu cestu rád spominam
tento rok "planujem" aj to len kvôli vizam cestu na 4 tyždne zasa sám tak dufam že to dam a nebudem si musiet moc siahat na dno

hans1978 (73) napsal 15.04.2019 v 15:08

Moc pěkně napsáno, máš smysl pro humor a jsi upřímný, špatné zkušenosti jsou taky zkušenosti, nicméně já bych to nebral tak tragicky, mnoho lidí by na tohle nemělo koule a tak to musíš brát
takže dobrý

elvis78 (133) napsal 15.04.2019 v 12:20

osobně bych takovou cestu neplánoval, bylo by to na mě asi dlouhý, na samotnýho stresující a drahý.Tebe možná táhla sestra v Nice, to je něco trošku jinýho. Já jel se třema dalšíma jednou jedinkrát alpy a otočil jsem zpět domů na Stelviu a zamával jim a na jeden zátah jsem to střihnul dom. Počasí mi teda přálo, a otočil jsem protože oni jeli dál a měli hodě peněz, já byl rád, že jsem si v Insbruku mohl koupit bagetu a cigára + kafe a na našich hranicích pak za zbylý ečka natankovat benzin.I když jsem moc peněz neměl, jet jsem musel, protože jsem věděl ža taková příležitost dlouho nebude. Do dnes a ještě nějaký čas mě prostě žena nepustí a já ji i chápu. Přijel jsem taky asi ve 2 ráno. nejhorší bylo, že mi chcípla USB nabíječka už v den předtím.Mapu jsem neměl. GG jsem si dal za cíl při cestě zpět, protože na Stelvio jsem jet nechtěl a kolegové měli plán neplán a nakonec jeli až do Lichnštejnska a zpět přes německo. Já si projel tu trasu podle navigace v mobilu na GG a pak mi chcípnul na dobro. Takže pak jen prostě orientační smysl a paměť na města...
Tvůj cestopis mě dobře pobavil , ty stinné stránky jsem si moc nebral, muselo to být kruté.
těším se na další

jets (521) napsal 15.04.2019 v 08:16-2

asi jsem pochopil proč dávají problémové vězně ze trest na samotku .
Jw rto prostě zkušenost kdy šlověk poznává sám sebe...

Kdyby jsi měl míč, mohl sis s někým pinknout a hned by bylo veseji. Kostým tučňáka taky nikdo asi neměl po ruce, takže popravit optimisty a hajdy domů, do Podolí, do lékárny...

tonda0 (31) napsal 15.04.2019 v 07:55+4

Co napsat? I takhle může vypadat výlet. Holt je to hlavně o tý hlavě. Udělal sis zkušenost. A dokud to člověk nezkusí, být někde dýl sám mimo, tak nepozná, jak to s ním zacvičí nebo ne. Znám to taky. Rok jsem se natěšený připravoval na 3 týdny sám v horách v Indii a pak si tam psychycky taky sáhl dost do rezerv a podíval se sám sobě do tváře. To se alespoň člověk dobře sám pozná A díky a respekt za upřímnost. Na závěr bych dodal oblíbený citát: "Ze země ke hvězdám nevede vyšlapaná cesta"